18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa wizja

Będzie lockdown i nowe obostrzenia? Horban zmienił zdanie

02.11.2021  19:58
Andrzej Horban wywróżył, co dalej z pandemią
Andrzej Horban wywróżył, co dalej z pandemią Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Profesor Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM ocenił obecną sytuację pandemiczną w kraju oraz ujawnił, kiedy lockdown i powrót nauki zdalnej. Doradca premiera przyznał też, że planując wprowadzenie kolejnych restrykcji, trzeba brać pod uwagę, to jak ze zmianami poradzi sobie polska gospodarka.

Przewodniczący Rady Medycznej prof. Andrzej Horban podczas wtorkowej rozmowy w RMF FM przyznał, że obecnie większość chorych na oddziałach zakaźnych stanowią antyszczepionkowcy. Jak dodał, szczepienia nie chronią w 100 procentach przed COVID-19.

Szczepienia nie zabezpieczają w 100 proc. przed zachorowaniem, ale zabezpieczają prawie w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby. Znamy takich, którzy zaszczepili się, zachorowali i niestety zeszli z tego padołu - stwierdził profesor.

Zdaniem Horbana przez to, że koronawirus jest nowy, nasz organizm go nie rozpoznaje oraz nie toleruje, co może przyczyniać się do ciężkiego przebiegu choroby.

Będzie lockdown i nowe restrykcje?

Jeszcze do niedawna prof. Horban deklarował, że na terenach o największej liczbie przypadków zakażeń rząd wprowadzi lokalne lockdowny.

Myślę, że wcześniej czy później na tych terenach, na których jest więcej zachorowań, będzie musiało dojść do zdecydowanych działań, bo inaczej się nie da. W tym momencie nawet do częściowych lockdownów - mówił w rozmowie z TVN24.

Teraz okazuje się, że Rada Medyczna zmieniła zdanie i w trosce o gospodarkę oraz więzi społeczne nie zamierza rekomendować żadnych lockdownów lub ostrych restrykcji.

Proszę pamiętać, że to naprawdę jest niesłychanie dewastujące wszystko. Nie jest naszym celem ani zrujnowanie gospodarki, ani więzi społecznych, ani pozbawienie dzieci możliwości nauki trzymanie ich rok na zdalnym nauczaniu - przekazał profesor.

Według wirusologów sytuacja w kraju wymknęła się spod kontroli, a w Polsce istnieje już nawet "podkarpacki" wariant koronawirusa. Prognozy przewidują, że wkrótce możemy osiągnąć poziom nawet 40 tysięcy zakażeń na dobę.

logo Tu się dzieje