18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Policjanci zacierają łapki

Będzie nowy zakaz w Polsce! Posypie się mnóstwo mandatów

30.05.2021  16:44
Policjanci zacierają ręce
Policjanci zacierają ręce Fot: Damian Pankowiec/Shutterstock

Kilka miesięcy temu Sejm przegłosował nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego, które wejdą w życie 1 czerwca. Głównym celem zmiany prawa jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Wkrótce posypią się tysiące mandatów.

Od wtorku w życie wchodzą nowe przepisy zabraniające pieszym korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych. Zakaz obejmuje nie tylko smartfony, ale także pozostałe urządzenia mobilne. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości od 50 do 100 złotych.

Statystyki mówią same za siebie. Ci piesi używający telefonów komórkowych nawet mają swoje określenie, to tak zwane ''zombi'', którzy zapatrzeni są w ekrany telefonów, zamiast zwracać uwagę na to, co dzieje się na jezdni - stwierdził Andrzej Jarosz z ORD w Białymstoku.

Piesi będą zobowiązani do odłożenia telefonu już przed przejściem. Wątpliwości budzi jednak zapis mówiący o innych urządzeniach elektronicznych. Według tak sformułowanego zapisu mandaty będą przysługiwały na przykład za słuchanie muzyki.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Nowe przepisy zakładają również zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu w terenie zabudowanym. Od 1 czerwca na obszarze zabudowanym przez całą dobę będzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

Ostatnią zmianą wprowadzoną od przyszłego miesiąca będzie zakaz jazdy "na zderzaku" na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Minimalny odstęp między autami będzie stanowił połowę prędkości, czyli przy 120 km/h minimalny odstęp wyniesie 60 metrów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej