18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Płock w oparach

Chcieli otruć ludzi w mieście? ZABÓJCZY ZWIĄZEK W POWIETRZU

02.06.2020  18:20
Płock i masowe zatrucie. Benzen w powietrzu
Płock i masowe zatrucie. Benzen w powietrzu Fot: Shutterstock

Mieszkańcy Płocka narażeni na ostre zatrucia, a nawet śmierć? W weekend nad miastem unosił się zabójczy benzen. Za truciem obywateli stać ma rządowa spółka.

Ostatni weekend okazał się dla mieszkańców Płocka tragiczny. W powietrzu unosił się paskudny zapach, a ludzie, nawet jeśli barykadowali się w domach i zamykali okna, czuli się podtruci.

Część mieszkańców twierdzi, że problemy zaczęły się już w piątek 29 maja. W kolejnych dniach stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego odnotowała gigantyczne przekroczenie norm benzenu w powietrzu.

Mieszkańcy truci

W nocy z soboty na niedzielę w części Płocka normy benzenu w powietrzu przekroczone zostały o... 1600 procent - informuje prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Stacja odnotowała stężenie o wartości 79mikrog/m3.

Nowakowski ogłosił, że w sprawie zawiadomiona została prokuratura. W poniedziałek 1 czerwca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska skontrolował zaś pobliskie zakłady Orlen. W państwowej spółce na przełomie maja i czerwca miało dojść do remontu części instalacji.

Zarówno mieszkańcy, jak i prezydent oraz WIOŚ podejrzewają, że Orlen, zamiast zutylizować trujące opary, wypuścił je do atmosfery. Wyniki kontroli znane będą za dwa tygodnie. Tymczasem przedstawiciele państwowego giganta zapewniają, że to nie oni odpowiadają za podtruwanie mieszkańców Płocka, a winę zrzucają na inne firmy.

Przypominamy, że drukarnie, lakiernie, spalarnie odpadów, wytwórnie mas bitumicznych czy inne firmy produkcyjne z Płocka i okolic mogą być również źródłem emisji benzenu - skomentowali "Gazecie Wyborczej".

Benzen może zabić

Benzen to niebezpieczny związek chemiczny, który wchłania się do ludzkiego organizmu nie tylko przez oddychanie, ale jest też absorbowany przez skórę oraz z pokarmem.

Zatrucie benzenem drogą pokarmową prowadzi do ostrych problemów żołądkowych, biegunki i wymiotów. Długotrwałe narażenie na dawkę około 6,4 g/m3 powoduje ostre zatrucie, które charakteryzuje się między innymi podrażnieniem skóry, rumieniem oraz uczuciem palenia. Benzen podrażnia układ nerwowy, wywołuje zawroty i bóle głowy, senność i utratę przytomności. Prowadzi także do niewydolności układu oddechowego, a w rezultacie do zgonu.

Mieszkańcy Płocka w ostatni weekend skarżyli się na część wymienionych objawów: między innymi nudności, bóle głowy i senność.