18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Grozi za to kara śmierci"

Białoruś oskarża Polskę o zbrodnie przeciwko ludzkości

Wojciech Kozicki
17.11.2021  21:06
Białoruś oskarża Polskę o zbrodnie przeciw ludzkości. Będzie wojna?
Białoruś oskarża Polskę o zbrodnie przeciw ludzkości. Będzie wojna? Fot: HANDOUT/AFP/East News/POLISH DEFENCE MINISTRY

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej się pogłębia, a we wtorek Straż Graniczna odparła brutalny atak imigrantów. Tymczasem Białoruś uważa, że polscy funkcjonariusze, którzy bronili granicy przed szturmem, popełnili zbrodnie przeciwko ludzkości. Na Białorusi grozi za to kara śmierci.

Imigranci koczujący na granicy z Białorusią we wtorek próbowali sforsować przejście graniczne, ciężko raniąc polskich funkcjonariuszy. Na szczęście Straży Granicznej udało się odeprzeć wściekły szturm, jednak Białoruś widzi to inaczej. Białoruski Komitet Śledczy wszczął sprawę karną przeciwko polskim funkcjonariuszom, którzy wczoraj odparli szturm migrantów na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi. Polakom zarzucono zbrodnie przeciwko ludzkości, za co na Białorusi grozi kara śmierci lub wiele lat w więzieniu. Warto dodać, że Prokuratura Rejonowa w Sokółce podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie podejrzenia czynnej napaści na polskich funkcjonariuszy.

Białoruś oskarża Polskę o zbrodnie. Prowokacja do wojny?

Przypomnijmy, że imigranci używali do ataku kamieni, kłód drewna, metalowych rur, a nawet granatów hukowych, co potwierdziło polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Policja odpowiedziała na atak użyciem armatek wodnych i gazu łzawiącego, co wywołało oburzenie po białoruskiej stronie.

W związku z tym wszczęta została sprawa z artykułu 128 Kodeksu Karnego Białorusi, który mówi o „zbrodniach przeciwko bezpieczeństwu ludzkości, masowych aktach okrucieństwa związanych z przynależnością rasową i etniczną” – podaje belsat.eu.

Być może na użyciu wody i gazu się nie skończy, bo pojawiły się kolejne informacje, że reżim Łukaszenki już uzbraja imigrantów w broń palną, a także szkoli ich w celu działań terrorystycznych. Czym w takim razie mogą bronić się polscy funkcjonariusze? Brzydkimi wyrazami?

Atak imigrantów na granicę polsko-białoruską [WIDEO]