18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Coraz gorzej

Białoruscy żołnierze STRZELAJĄ NA WIDOK POLAKÓW. Nerwowo na granicy

26.01.2022  11:42
Prowokacje na granicy polsko-białoruskiej
Prowokacje na granicy polsko-białoruskiej Fot: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Do niedawna białoruskie służby do swoich prowokacji wykorzystywały migrantów. Teraz wiele "akcji" realizują sami, próbując na wszelkie możliwe sposoby utrudnić życie polskim mundurowym. Według najnowszych doniesień żołnierze Łukaszenki rzucają w stronę Polaków kamieniami, oślepiają ich laserami, a nawet strzelają z broni długiej.

Straż Graniczna poinformowała w środę o kolejnych niebezpiecznych incydentach przy polsko-białoruskiej granicy. Migranci nie rezygnują z prób nielegalnego wkroczenia na terytorium Polski.

Wczoraj tj. 25.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 12 osób. To obywatele Libanu, Iraku i Syrii – informuje SG na Twitterze.

Do próby przekroczenia granicy doszło także w środę około 3 nad ranem, niedaleko wsi Dubicze Cerkiewne. 11 migrantów z Jemenu, Syrii i Egiptu ponownie odesłano na terytorium Białorusi.

Strzały białoruskich służb

Straż Graniczna informuje, że najwięcej niepokojących incydentów odnotowano na odcinku patrolowanym przez strażników z placówki w Czeremsze. To tam białoruscy żołnierze niszczyli ogrodzenie, a oślepiali laserami i wyzywali polskich funkcjonariuszy.

We wtorek około godz. 17 zauważyliśmy 11 żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. Skierowaliśmy w ten rejon dodatkowe patrole. Na ich widok żołnierze białoruscy zaczęli rzucać kamieniami, oślepiać laserami. Padały również wyzwiska pod adresem służb, Polaków, Polski. Trwało to wszystko godzinę, po czym służby białoruskie oddaliły się - przekazała rzeczniczka SG, zaznaczając, że podczas zdarzenia nie było tam cudzoziemców.

Jak dodaje rzeczniczka SG Anna Michalska, tym samym odcinku strażnicy graniczni dostrzegli białoruskich żołnierzy, którzy "na widok naszych patroli oddali strzały z broni długiej". Strzały prawdopodobnie były skierowane w powietrze.

Według nas ma to związek z rozkazami przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo, który ostatnio mówił, że mogą strzelać bez ostrzeżenia - dodaje por. Michalska.

W ubiegłym roku Straż Graniczna odnotowała prawie 40 tysięcy prób sforsowania polsko-białoruskiej granicy. Najwięcej akcji przeprowadzono w październiku.

Czytaj także