18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zły pies, dobra koperta

Jak przyjmować księdza po kolędzie? Parafia wydała surowe wytyczne

20.01.2020  19:58
Jak przyjmować księdza po kolędzie? Parafia wydała surowe wytyczne
Jak przyjmować księdza po kolędzie? Parafia wydała surowe wytyczne Fot: Adam STASKIEWICZ/East News

Jak przyjmować księdza po kolędzie? Nie wystarczy przygotować koperty z datkiem "co łaska", trzeba też spełnić szereg wytycznych. Jakich? Te spisali duchowni z parafii św. Wojciecha w Białymstoku.

Jak podaje białostocka "Gazeta Wyborcza", kolęda to czas szczególny, wręcz wzniosły, dlatego parafianie muszą się do niej odpowiednio przygotować. I tu uwaga, bo ksiądz z parafii św. Wojciecha spisał na tę okazję obszerną instrukcję!

1. Pożyczasz kropidło od sąsiadów? Wstydź się! Powinieneś mieć swoje. I nie myśl sobie, że ksiądz przyniesie własne.

2. Ksiądz to bardzo ważny gość w Twoim domu, więc ubierz się odpowiednio. Załóż strój wizytowy i eleganckie buty. Kapcie? To obraza majestatu, a już przyjmowanie księdza boso, to "wyraz najwyższej pogardy".

3. W czasie wizyty duszpasterskiej w domu ma być oczywiście cała rodzina, ale bez psa.

4. Psa trzeba gdzieś zamknąć, żeby przypadkiem nie naszczekał na księdza, lub nie wybrudził mu sutanny.

Zadbajmy też o psy. Niech wcześniej będą zamknięte w odpowiednich pomieszczeniach. Pies, który dotyka łapami komży księdza - nie jest wyrazem powitania, lecz wyrazem niedbalstwa ze strony gospodarzy

- czytamy w zaleceniach parafii, umieszczonych na ich stronie internetowej.

I dalej...

5. i 6.

Nie pozwalajmy dzieciom czy młodzieży, by w czasie wizyty kolędowej wychodziły z domu: na basen, trening, naukę języka, do kolegi czy koleżanki. Odwiedziny kapłana są raz w roku - i wszystko można pogodzić ze sobą. Dzieci niech przygotują zeszyty z religii, zaś młodzież maturalna zaświadczenia o uczęszczaniu na katechezę

- czytamy.

7. i 8. Księdza należy po wizycie odprowadzić do następnego mieszkania. Wcześniej powitać go przed wejściem, a nie czekać, aż sam zapuka do drzwi.

W instrukcji jest jeszcze jeden zapis: 9. Proboszcz Jan Wierzbicki przestrzega w nim: nie przyjmiesz księdza po kolędzie, nie zdziw się, jeśli nie ochrzczę ci dziecka albo odmówię pogrzebu!

Odmówienie kolędy kapłanowi jest wyrazem braku identyfikacji z Kościołem, co za tym idzie - wyrażeniem zgody na odmówienie też jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej

- widnieje na stronie parafii.

Jak podaje "NaTemat", ksiądz faktycznie uzależnia swą posługę od przyjęcia duszpasterza po kolędzie. Co więcej, zanim coś komuś obieca, sprawdza też, jaki dana rodzina przekazała mu datek w kopercie.

Przeczytaj więcej
Komentarze