18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Park Narodowy w ogniu

Katastrofa Ekologiczna w Polsce! Gigantyczny pożar trawi Podlasie

Emilia Waszczuk
22.04.2020  08:52
Katastrofa Ekologiczna w Polsce! Gigantyczny pożar trawi Podlasie
Katastrofa Ekologiczna w Polsce! Gigantyczny pożar trawi Podlasie Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Bardzo złe doniesienia z Podlasia. Ciągle trwa gaszenie ogromnego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Strażakom pomogą żołnierze WOT.

Rok 2020 będzie rokiem katastrof? Pożary w Australii, koronawirus, wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, pożar skażonej strefy wokół Czarnobyla, a teraz gigantyczny pożar w Polsce. Od niedzieli płonie największy Park Narodowy w kraju - duma Podlasia, Biebrzański Park Narodowy.

Sytuacja jest naprawdę poważna. W Parku żyje wiele gatunków chronionych zwierząt i ptaków. Tylko we wtorek Polaków zasmuciła wieść o orle bieliku, który zginął w ogniu, chroniąc swego gniazda.

Nie wiadomo dokładnie, jaką powierzchnię zajął już ogień. We wtorek rano było to 1,5 tysiąca hektarów. Pożar jednak nadal trwa i przesuwa się - podały w nocy służby parku.

Pali się dalej, na linii Dawidowizna aż po Grzędy. Na wysokości Dawidowizny ogień się zatrzymał, ale ten pożar przesuwa się teraz w kierunku północnym

- poinformował PAP dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk.

Trudna sytuacja

W tej chwili ogień przesunął się w głąb lasu i nie stanowi zagrożenia dla okolicznych wiosek - tych jednak, w specjalnych punktach kontrolnych, pilnują zastępy ochotniczej straży pożarnej.

Jak informują strażacy, gaszenie ognia jest bardzo trudne. Palą się miejsca niedostępne dla ciężkiego sprzętu strażackiego, dlatego funkcjonariusze muszą ze sprzętem ręcznym pokonywać nieraz nawet po kilka kilometrów. Co gorsza, nawet jeśli ogień zostanie ugaszony na powierzchni ziemi, może utrzymywać się wewnątrz - palą się torfowiska, a podmuchy wiatru ponownie wzniecają pożar. Jedyną nadzieją na całkowite ugaszenie go są duże opady deszczu.

Do gaszenia ognia w Biebrzańskim Parku Narodowym wykorzystywane są między innymi samoloty gaśnicze. Od środy na miejscu pojawić się mają także żołnierze WOT.

Czytaj także
Przeczytaj więcej