18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chora służba zdrowia

90% badań do powtórzenia! "Błędne diagnozy"

Wojciech Kozicki
28.09.2020  09:07
Błędne diagnozy osób chorych na nowotwory w Polsce błędne? Cios w Ministerstwo Zdrowia
Błędne diagnozy osób chorych na nowotwory w Polsce błędne? Cios w Ministerstwo Zdrowia Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Osoby chore na nowotwory w Polsce źle diagnozowane? Ukazał się szokujący raport Naczelnej Izby Kontroli (NIK), z którego wynika, że 9 na 10 badań patomorfologicznych w przypadku chorób nowotworowych trzeba powtarzać lub poszerzać. Jaki jest naprawdę stan polskiej patomorfologii?

Błędne diagnozy chorób nowotworowych w Polsce. NIK uderza w Ministerstwo Zdrowia, a raport  za lata 2017-2019 ujawnia dramat polskiej służby zdrowia i pacjentów. Ujawniono, że we wspomnianym przedziale czasowym resort zdrowia nie zapewnił chorym odpowiednio dobrej diagnostyki patomorfologicznej, a sposób organizacji i finansowania badań nie pozwalał na odpowiednią jakość ich wykonania.

Leczenie nowotworów w Polsce - Ministerstwo Zdrowia przyczyna się do rosnącej śmiertelności Polaków?

Problemem był m.in. brak odrębnego finansowania diagnostyki patomorfologicznej, nierównomierne rozmieszczenie zakładów wykonujących badania oraz powszechny ich outsourcing – pisze Polsat News.

Jak podaje polsatnews.pl, NIK zwraca też uwagę na brak patomorfologów w Polsce, przez co czas oczekiwania na wynik znacząco się wydłużył, a w wielu przypadkach ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Miało to wpływ na skuteczność leczenia, którego rozpoczęcie opóźniało się przez zwlekanie z postawieniem diagnozy.

To jednak dopiero początek dramatu, bo za chwilę wielu patomorfologów uda się na emeryturę. Duża część (42 proc.) lekarzy patomorfologów ma powyżej 60 lat. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w grupie neuropatologów - 57 proc. ukończyło 60 rok życia. 

Jakość diagnozowania i leczenia nowotworów w Polsce

Raport NIK zwraca też uwagę na brak odpowiedniego i odrębnego finansowania badań patomorfologicznych oraz złe uwzględnianie kosztów, przez co wybiera się najtańsze metody diagnostyczne.

Jak wynika z danych Instytutu Onkologii, 90 proc. wyników badań histopatologicznych wykonanych w innych podmiotach, zarówno publicznych jak i prywatnych (z którymi pacjenci zgłosili się po raz pierwszy na wizytę do gabinetów w poradniach Instytutu), zawierało opis wyniku badania i rozpoznanie, które nie mogło stanowić podstawy do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjenta.– informuje Polsat News.

Finalnie, jak podaje Polsat News na podstawie raportu NIK, „9 na 10 badań patomorfologicznych w przypadku chorób nowotworowych trzeba powtarzać lub poszerzać, a co piąta diagnoza jest błędna”.

Zagłosuj

Czy nosisz maseczkę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze