18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"dla dobra bliskich"

BOŻE NARODZENIE ZAKAZANE??? PiS odwołuje święta

Emilia Waszczuk
05.11.2020  10:30
Boże Narodzenie spędzimy samotnie? Wszystko przez koronawirusa
Boże Narodzenie spędzimy samotnie? Wszystko przez koronawirusa Fot: Mateusz Grochocki/East News

Radosne świętowanie nie w tym roku? Premier Mateusz Morawiecki zapowiada Boże Narodzenie w samotności... przez koronawirusa mamy zrezygnować z rodzinnych spotkań.

Minęło święto Wszystkich Świętych, za chwilę 11 listopada i Narodowe Święto Niepodległości, a po nim już krótka droga do Bożego Narodzenia. Sklepy już zaczynają sprzedawać świąteczne gadżety i stroić się w bombki oraz choinki, a Polacy szukają prezentów i niepewnie patrzą w przyszłość. Czy w tym roku jest jakakolwiek szansa na świętowanie?

Już jakiś czas temu pierwsze polskie miasto odwołało imprezę sylwestrową. W kraju pozamykane są restauracje bary i kluby, rząd ogłosił też zamknięcie kin, teatrów i wszelkich miejsc związanych z kulturą. Jedynie w kościołach można jeszcze trochę poświętować, choć pewnie niedługo. Pytanie tylko, cóż to za pocieszenie, skoro nie wszyscy Polacy są katolikami, a i kościół katolicki nie słynie raczej z radosnego świętowania - wręcz przeciwnie- stawia na udręczenie i niesienie krzyża na barkach.

Mateusz Morawiecki odwołuje Boże Narodzenie?

Choć do Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, już wiadomo, że przez pandemię koronawirusa SARS-COV-2 będzie ono całkiem inne, niż zwykle. Pytanie, czy mamy jeszcze szanse na wigilię w większym gronie i spotkania z przyjaciółmi i krewnymi? Cóż, już nawet wstrzemięźliwy szef rządu nie wyklucza samotnych świąt.

W środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w rozmowie na żywo z internautami. Jedna z uczestniczek zadała rządzącym trudne pytanie: czy rząd zabierze nam kolejne święta.

Ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy robić, to zabieranie świąt

- powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak wiadomo, to samo mówił na przykład o zamykaniu cmentarzy na 1 listopada, a później niespodziewanie zakazał wstępu na nekropolie 31 października po południu.

Święta i sylwester w samotności przez koronawirusa

Teraz Mateusz Morawiecki jest nieco ostrożniejszy i już zapowiada, że lepiej nie szykować się na wspólne święta. Szef rządu twierdzi, że samotność będzie dla nas lepsza, bo nie narazimy najbliższych na chorobę i śmierć.

Proszę popatrzeć na to z takiej perspektywy: Covid zabiera życie ludziom, starszym głównie, rodzicom, dziadkom. Trzeba o nich zadbać

- powiedział, sugerując, by w czasie Bożego Narodzenia nie gromadzić się przy wspólnym, rodzinnym stole.
Wcześniej premier wspomniał też o przygotowaniach i zaapelował, by kategorycznie zrezygnować z targów świątecznych organizowanych w grudniu. Niestety, nie ma też dobrych informacji w kwestii Sylwestra: o hucznych imprezach możemy zapomnieć.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze