18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Covid-19 atakuje

Brakuje miejsc pod respiratorami. Polacy będą umierać na ulicy?

24.11.2021  20:03
Brakuje respiratorów w Polsce
Brakuje respiratorów w Polsce Fot: Prototypum/Ferrari Press/East News

Sytuacja w Polsce w obliczu czwartej fali pandemii koronawirusa jest więcej niż ciężka. Pod respiratorami powoli zaczyna brakować miejsc. Czy załamanie służby zdrowia doprowadzi do tego, że Polacy będą umierać na ulicach?

Polacy są przerażeni tym, jak szybko rozwija się pandemia koronawirusa w naszym kraju. Czy ludzie będą umierać na ulicach? Czy niedługo sytuacja w naszym kraju będzie podobna do tej, która miała miejsce na początku covidowego dramatu we Włoszech?

Niestety, może tak być. Codzienny bilans zakażeń w Polsce stale rośnie. Do tego rodzima służba zdrowia radzi sobie coraz gorzej z przyjmowaniem covidowych pacjentów. Pod respiratorami lądują głównie niezaszczepieni, ale tych urządzeń ratujących życie i tak powoli zaczyna brakować.

W Polsce brakuje respiratorów

Najgorsza sytuacja jest obecnie na Śląsku, gdzie wystąpił gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia było tam ponad 3 i pół tysiąca nowych zakażeń, czyli ponad dwa razy więcej niż dobę wcześniej. Tym samym lawinowo wzrosła liczba zajętych respiratorów.

Dla zobrazowania sytuacji warto podkreślić, że jeszcze wczoraj w szpitalu covidowym w Katowicach zajętych było 6 takich urządzeń, natomiast dziś wykorzystywane są już wszystkie, czyli ponad 20. Najczęściej z ich pomocy korzystają ludzie w wieku od 30 do 40 lat i bez szczepienia na koronawirusa.

Podobnie jest w szpitalu tymczasowym na lotnisku w Pyrzowicach, gdzie wszystkie respiratory są zajęte. W całym województwie na 169 respiratorów dla chorych na Covid-19 zajęte są ponad dwie trzecie z nich. Reszta Polski znajduje się w podobnej sytuacji.

Czy to początek naszego końca?