18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Fala rozpaczy

Brytyjska mutacja koronawirusa zalewa Polskę. Jest TURBO ZARAŹLIWA

17.03.2021  17:40
Brytyjski wariant koronawirusa atakuje Polskę
Brytyjski wariant koronawirusa atakuje Polskę Fot: Shutterstock

Brytyjska mutacja koronawirusa jest odpowiedzialna za siłę trzeciej fali pandemii - potwierdził to na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bowiem ten wariant jest o wiele bardziej zaraźliwy niż początkowa forma wirusa. 

Brytyjska mutacja koronawirusa dotarła do nas całkiem niedawno, ale już mocno namieszała w całej sytuacji pandemicznej. Według danych z Ministerstwa Zdrowia - Covid-19 sieje prawdziwe spustoszenie w naszym kraju.

Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że to właśnie ten wariant jest odpowiedzialny za tak wiele zachorowań. Wiadomo, że brytyjska mutacja koronawirusa w porównaniu z tą, z którą walczyliśmy rok temu o tej samej porze, jest o wiele bardziej zaraźliwa.

Brytyjski wariant koronawirusa jest bardzo zaraźliwy

Jakie jeszcze cechy ma wirus, który tak skutecznie utrudnia nam życie? Wariant VOC 202012/0 (lub B.1.1.7) został po raz pierwszy zidentyfikowany w grudniu 2020 roku w Londynie i pobliskim hrabstwie Kent. Bardzo szybko stał się dominującym wariantem w Wielkiej Brytanii, a następnie błyskawicznie rozprzestrzenił się na terenie Irlandii i Danii. Teraz może być równie dominujący i u nas - to dzieje się nadwyraz szybko.

Brytyjski wariant koronawirusa charakteryzuje się znacznie zwiększoną zdolnością przenoszenia. Oznacza to, że z łatwością się nim zarazimy i to czyni go niesamowicie groźnym przeciwnikiem ludzkości. W swojej analizie Public Health England oszacowało, że infekcyjność tego wariantu jest o 25% do 40% wyższa niż w przypadku innych form koronawirusa. To bezpośrednio przyczynia się do wzrostu liczny zachorowań i hospitalizacji. Być może również liczba zgonów nim spowodowana będzie wzrastać. 

Już teraz potwierdzają się pierwsze badania, że brytyjski wariant koronawirusa jest nie tylko bardziej zaraźliwy, ale również bardziej śmiertelny niż ten wcześniejszy. Zakażenie tą mutacją daje nieco inne objawy, niż klasyczny Covid-19. Chorzy rzadziej skarżą się na utratę węchu lub smaku, objawy najbardziej charakterystyczne dla zakażeń SARS-CoV-2, ale częściej mają kaszel, ból gardła, odczuwają zmęczenie lub bóle mięśni. 

Firmy Pfizer, Moderna i Novavax potwierdziły, że ich szczepionki wydają się działać na nowy wariant wirusa. Niestety, w polskiej sytuacji tego nie widać. Miejmy nadzieję, że uda się okiełznać groźną mutację wirusa.

Czytaj także
Przeczytaj więcej