18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To kwestia czasu

Brytyjski koronawirus dotarł do Polski? Niedzielski nie zaprzecza

29.12.2020  12:23
Brytyjski koronawirus rozłoży Polskę?
Brytyjski koronawirus rozłoży Polskę? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nowy szczep koronawirusa błyskawicznie rozprzestrzenia się po całej Europie. Jak na razie najwięcej przypadków potwierdzono w Wielkiej Brytanii. Czy nowa mutacja zaatakowała już Polskę?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej rozmowy w Radiu Zet ujawnił szczegóły obowiązujących od niedawna restrykcji oraz przeprowadzanych szczepień. Polityk odniósł się również do nowej, groźniejszej mutacji koronawirusa, która powoli podbija całą Europę.

Nowy szczep koronawirusa pojawił się w Polsce?

Minister zapytany o nowy szczep koronawirusa odparł, że jak na razie nie wiadomo czy jest on w Polsce. Do stwierdzenia jego obecności konieczne będzie przeprowadzenie badań sekwencjowania wirusa.

Poprosiłem poprzez agencję badań medycznych, żeby wprowadzić w Polsce badania sekwencjowania wirusa, które pozwalają wskazać, z jakiego typu mutacją mamy do czynienia - poinformował polityk.

Adam Niedzielski nie kryje się z tym, że w Polsce nie są prowadzone odpowiednie testy, by stwierdzić czy mutacja jest już w Polsce. Możliwe, że ulepszony wirus szaleje w kraju od dawna. Sugeruje to sam minister, według którego szansa na to, że brytyjskiej mutacji nie ma w Polsce, jest bardzo niska.

Nowy szczep zaobserwowano już w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii i Finlandii. Pierwszy przypadek w Polsce zostanie ogłoszony najprawdopodobniej na początku stycznia.

logo Tu się dzieje