18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bóg zapłać!

PORAŻKA KOŚCIOŁA w sądzie! Robią za drogie pogrzeby

21.09.2021  12:24
Kościół odda pieniądze za pogrzeb
Kościół odda pieniądze za pogrzeb Fot: Grzegorz Zdziarski/Shutterstock

Mieszkaniec Brzezin pozwał kurię za kosmiczne koszty pogrzebu. Zbulwersowany mężczyzna nie mógł uwierzyć w to, ile musiał zapłacić za pochowanie bliskiej osoby. Sprawa trafiła do sądu.

Mieszkańcy Brzezin na kosmiczne ceny organizowania ceremonii pogrzebowych skarżą się już od trzech lat. Pierwszy, sprawę kościelnego cennika nagłośnił Sławomir Pawlik, który pochował swego ojca.

Wydałem pięć tysięcy złotych. Za taki sam grób w oddalonych o niecałe 10 kilometrów Koluszkach zapłaciłbym mniej co najmniej o półtora tysiąca - żalił się mężczyzna.

Sprawa trafiła nawet do Watykanu, lecz tamtejszy Sekretariat Stanu poinformował, że papież "osobiście i bezpośrednio nie rozstrzyga tego rodzaju spraw".

Kościół zapłaci za pogrzeb

Przełom nastąpił dopiero, gdy sprawę do sądu skierował Stanisław Śliwonik, jeden z mieszkańców Brzezin. Mężczyzna poinformował, że za pogrzeb bliskiej osoby musiał zapłacić ponad 4 tysiące złotych.

Wygórowana cena zawierała między innymi opłatę za miejsce na cmentarzu (2100 złotych), zgodę na postawienie pomnika, a nawet wjazd ekipy budowlanej na teren cmentarza.

Ostatecznie mój klient zapłacił kurii w ramach nienależnie pobranych opłat łącznie około 2,7 tys. złotych - mówił w rozmowie z TVN24 pełnomocnik mężczyzny, mecenas Piotr Majewski.

Podczas poniedziałkowej rozprawy, strony zawarły ugodę. Śliwonik zrezygnował z 300 złotych, natomiast kuria zadeklarowała zwrócenie prawie 2.5 tys. złotych. Mężczyzna stwierdził, że "nie ma zdrowia, by się szarpać", dlatego zgodził się na przedstawioną propozycję.

Rzecznik kurii twierdzi, że oskarżenia są niesprawiedliwe, gdyż taki sam cennik obowiązuje na terenie całej archidiecezji. Jak dodaje, cmentarz nie powinien być porównywany do okolicznych cmentarzy komunalnych, które są utrzymywane przez samorząd, a nie kościół.

Czytaj także
Przeczytaj więcej