18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czas działania

Bunt w szkołach przez COVID-19! Protest Uczniowski trwa

13.10.2020  15:29
COVID-19 w szkołach, trwa Protest Uczniowski
COVID-19 w szkołach, trwa Protest Uczniowski Fot: GRZEGORZ PRESS/REPORTER

Protest Uczniowski rozpoczął się w poniedziałek. Uczniowie i niektórzy nauczyciele nie zgadzający się z polityką prowadzoną wobec szkół w czasie pandemii - postanowili prężnie działać. Pokłosie buntu w szkołach już zaczyna być widoczne.

Protest Uczniowski rozpoczął się w poniedziałek. Uczniowie, ale także niektórzy nauczyciele i dyrektorzy nie zgadzają się z polityką rządu, który otworzył szkoły w czasie pandemii COVID-19. Aktualnie Polska zmaga się z ogromną falą zachorowań na koronawirusa, a rządzący nie zamykają placówek edukacyjnych, ponieważ są przekonani, że wirus nie stanowi aż takiego zagrożenia dla młodzieży i dzieci.

Niestety, koronawirus jest patogenem zdradliwym i nigdy nie wiadomo, jak przebiegnie zakażenie nim. Ostatnio Polską wstrząsnęła wieść o śmierci 20-letniego ucznia, który źle poczuł się podczas zajęć w szkole. To właśnie COVID-19 zabrał jego młode życie, chociaż nikt nie mógł się spodziewać najtragiczniejszych powikłań. 

COVID-19 w szkołach. Protest Uczniowski trwa

Protest Uczniowski trwa zatem, a niektórzy dyrektorzy placówek edukacyjnych sami decydują się na ich zamknięcie, chociaż oficjalnie wymagana jest do tego zgoda sanepidu. Osoby biorące udział w proteście - albo w ogóle nie przychodzą do szkół, albo będąc w nich są ubrane na czarno. Nie da się nie zauważyć buntu przerażonych osób związanych ze szkolnictwem.

Bezpieczeństwo dzieci, nauczycieli i ich rodzin ważniejsze niż stanowisko sanepidu. Szkoły zaczęły samodzielnie decydować o zawieszeniu pracy

- mogliśmy przeczytać we wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W marcu rządzący utrzymywali, że dzieci trzeba izolować w pierwszej kolejności, ponieważ to one często przechodzą COVID-19 bezobjawowo, ale z łatwością przenoszą wirusa na osoby, które są bardziej narażone na jego ciężki przebieg. Wszyscy, którzy pamiętają tę narrację są jeszcze bardziej przerażeni faktem, że teraz szkoły działają mimo tysięcy zakażeń dziennie.

W tej sytuacji Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wystąpili już do ministerstw edukacji oraz zdrowia o poszerzenie kompetencji dyrektorów tak, by to oni mogli zadecydować o wprowadzeniu zdalnej lub hybrydowej edukacji bez konieczności uzyskania opinii sanepidu w tej sprawie.

Decyzje w tej kwestii nie zapadły, ale Protest Uczniowski z całą pewnością da rządzącym do myślenia. Prawdopodobnie nie spodziewali się, że spotkają opór z tej strony.

logo Tu się dzieje