18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

metody (nie)wychowawcze

Ksiądz pobił dziewczynkę na lekcji religii? Skandal w podstawówce

05.11.2019  21:15
Ksiądz pobił dziewczynkę na lekcji religii? Skandal w podstawówce
Ksiądz pobił dziewczynkę na lekcji religii? Skandal w podstawówce Fot: Shutterstock

Proboszcz parafii w Bystrej ma spore kłopoty. Jedna z uczennic szkoły podstawowej oskarża go o pobicie. Kuria zdradziła szokujące informacje o duchownym.

6-letnia dziewczynka tak bała się lekcji religii, że w dni, gdy miała ją w planie zajęć, zapierała się rękami i nogami przed pójściem do szkoły. Choć od początku nie ma problemów z nauką i dobrze dogaduje się z innymi uczniami, w wybrane dni za nic nie chciała pojawiać się w placówce w Bystrej.

Od kilku tygodni skarżyła się rodzicom, że ksiądz często na nią krzyczy, babci powiedziała z kolei, że szarpał ją za ucho. Nikt z dorosłych jednak nie reagował.

Wszystko zmieniło się dwa tygodnie temu, w dniu, gdy mała uczennica wróciła ze szkoły z bólem głowy. Rodzicom powiedziała, że tego dnia, na lekcji religii, ksiądz uderzył ją dziennikiem.

Wszczęto postępowanie

Rodzice dziewczynki o sprawie poinformowali dyrekcję szkoły. Dyrektor Marcin Juszczęć złożył już zawiadomienie u Małopolskiego Kuratora Oświaty i poinformował o problemie Kurię Diecezjalną w Tarnowie. Jego kolejnym krokiem - jak zapewnił - ma być odsunięcie księdza od prowadzenia lekcji - informuje "Gazeta Krakowska". 

Mamy do czynienia z trudnym tematem. Zadaniem dyrektora, jest dbanie o dobro dzieci, bo ono jest najważniejsze. Dlatego zgodnie z prawem i moimi obowiązkami podjąłem kroki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa uczniom

- mówi dyrektor szkoły w Bystrej.

Nie pierwszy raz

Sprawy, w rozmowie z dziennikarzami, nie zamierzał komentować główny zainteresowany - proboszcz parafii w Bystrej. Wiadomo jednak, że tłumacząc się swoim kościelnym przełożonym, kategorycznie zaprzeczył stawianym mu zarzutom.

Mediom sprawę skomentował przedstawiciel Kurii Diecezjalnej. Co szokujące, okazało się, że skargi na agresywne zachowania księdza, docierały do jego przełożonych już wcześniej.

W 2015 roku do Wydziału Katechetycznego Kurii dotarła informacja o niewłaściwym postępowaniu katechety wobec dwóch uczniów. W związku z powyższym miała miejsce interwencja wizytatora wydziału katechetycznego w Szkole Podstawowej w Bystrej. Ówczesna dyrekcja szkoły udzieliła katechecie nagany, zaś sprawa została zgłoszona na policję i do Kuratorium Oświaty. Kolejne informacje o niestosownej postawie proboszcza docierały do Kurii w ciągu ostatnich kilku - kilkunastu dni i były przedmiotem rozmów przedstawicieli Kurii z dotyczącym

- mówi ks. Ryszard St. Nowak, rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego.

Przeczytaj więcej
Komentarze