Polska stoi nad grobem?

Rząd ujawnia prognozy ile będzie zakażeń

Wojciech Kozicki
01.03.2021  10:07
Ministerstwo Zdrowia przedstawia czarny scenariusz. Czy Polacy dożyją do wakacji?
Ministerstwo Zdrowia przedstawia czarny scenariusz. Czy Polacy dożyją do wakacji? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce znowu atakuje, dręczy nas obecnie trzecia fala epidemii. Jakie są prognozy? Niestety, główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban ma złe wiadomości. Najgorsze dopiero przed nami.

Koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce znów przybiera na sile, zanosi się na mroczną wiosnę. Profesor Andrzej Horban w rozmowie z TVN24 nie owija w bawełnę i ujawnia, że jeśli wkrótce będziemy mieli 20 tys. nowych zakażeń dziennie, to optymistyczny scenariusz.  

COVID-19 w Polsce. Prof. Horban przedstawia prognozy

Liczyliście, że na wiosnę czeka nas spadek dziennej liczby zachorowań i odmrożenie gospodarki? Porzućcie wszelką nadzieję. Profesor Horban zapowiada, że "stoimy przed faktem znacznego wzrostu zachorowań". Zdaniem doradcy premiera, pesymistyczny scenariusz Pesymistyczny scenariusz zakłada 50 proc. - 60 proc. więcej zachorowań, niż w przypadku optymistycznego. Zdaniem epidemiologa, musimy przygotować się na dobowy wzrost zakażeń mogący wynieść nawet 40 000.

Nawet jeżeli nie mam racji, to jednostki ochrony zdrowia muszą być przygotowane na taką falę. Jeżeli nadal będziemy uważali, że nie ma problemu, że możemy sobie lekceważyć zalecenia medyczne, to może być tych zakażeń dużo więcej  – apeluje prof. Horban. (TVN24)

Na jakim etapie epidemii znajdujemy się obecnie? Prof. Horban wyjaśnia, że dzisiaj jesteśmy na fali wznoszącej, a cała fala potrwa prawdopodobnie ok. 2 miesięcy. Sugeruje, by obecnie skupić się na szczepieniu seniorów, bo te osoby umierają najczęściej z powodu koronawirusa.

Czytaj także