18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rząd popełnia błąd?

CZARNY SCENARIUSZ: Wymrze 10 proc. Polaków

19.11.2021  17:52
Koronawirus kwitnie z winy rządu?
Koronawirus kwitnie z winy rządu? Fot: Piotr Molecki/East News

Pandemia koronawirusa zaatakowała nas mocno, jak nigdy. Czwarta fala uderza w Polaków, a rząd nie wprowadza nowych obostrzeń. Zdaniem wielu specjalistów jest to poważny błąd. Czeka nas zagłada?

Europejskie państwa w odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem uciekły się do wprowadzania obostrzeń i lockdownów. Tymczasem w Polsce nic nie zmienia się w przepisach, a liczba zakażeń lawinowo pnie się w górę. 

Koronawirus panoszy się z winy rządu?

Specjaliści biją na alarm i zwracają się bezpośrednio do rządu - jeśli taka tendencja się utrzyma i nie pojawią się nowe zakazy, wymrze 10 proc. społeczeństwa 50+.

Skoro wirus jest puszczony całkowicie bez kontroli, a w większości miejsc nie wymaga się posiadania maseczek i certyfikatów, to czego się oczekuje?

- tak ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski komentuje wzrost liczby zakażeń.

Ekspert jest przekonany, że jeśli rząd nie podejmie działań prewencyjnych w związku z epidemią, to: "wymrze 10 proc. społeczeństwa w wieku 50+ albo będziemy chorować w nieskończoność". 

Zdaniem lekarza rozwój wypadków nie jest zaskakujący, a rząd miał być przez ekspertów informowany o tym, że tak będzie wyglądać sytuacja na jesieni w Polsce. Wirus wcale nie jest tak nieprzewidywalny, jak sądzimy.

Na tym polega choroba zakaźna. Jeden chory zaraża przeciętnie cztery do pięciu osób, bo tak działa wariant delta, więc jeżeli dzisiaj mamy chorych 16 tys., to za dwa cykle wylęgania, czyli za około 14 dni, będziemy mieli ich cztery razy więcej. To nie jest wiedza tajemna ani żaden ewenement

- stwierdza ekspert.

Myślicie, że rządzący się tym zasugerują i postanowią wprowadzić obostrzenia, chociażby tylko dla osób niezaszczepionych? To mogłoby wiele zmienić w dynamice zachorowań.

Czytaj także
Przeczytaj więcej