18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

tik tak

Wiemy, KIEDY BĘDZIE LOCKDOWN. Andrusiewicz podał termin

Emilia Waszczuk
24.08.2021  13:31
Szczyt czwartej fali i lockdown. Wojciech Andrusiewicz podał termin
Szczyt czwartej fali i lockdown. Wojciech Andrusiewicz podał termin Fot: NewsLubuski/East News

Czwarta fala pandemii się rozkręca i prawdopodobnie wkrótce po wakacjach rząd zacznie wprowadzać pierwsze ograniczenia. Mają już prognozy, kiedy Polacy mogą spodziewać się lockdownu.

We wtorek 24 sierpnia odnotowaliśmy duży wzrost liczby nowych zakażeń, w stosunku do dnia poprzedniego. Mamy też więcej przypadków koronawirusa, niż w poprzednich tygodniach. To znak, że czwarta fala naprawdę zaczyna się rozkręcać, a prognozy naukowców mogą się sprawdzić.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia zdradziło wstępny plan nakładania restrykcji i wprowadzania lockdownu w Polsce. Pojawiły się też głosy, jakoby wybrane grupy społeczne miały być poddane obowiązkowi szczepień. Inne doniesienia potwierdzają plany wprowadzenia utrudnień dla antyszczepionkowców, na wzór rozwiązań francuskich.

Kiedy lockdown? Jest termin

Teraz rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiada, kiedy możemy spodziewać się szczytu czwartej fali, a więc najcięższych restrykcji i zakazów, pozamykanych biznesów oraz ograniczeń w codziennym życiu. Wstępne prognozy naukowców mówiły o końcówce września. Teraz termin ten się przesuwa.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze i ostatnio tygodniowe spowolnienie myślę, że ten szczyt może się przesunąć na październik

- powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Polityk zaznaczył, że spowolnienie tempa namnażania się nowych przypadków, nie jest oznaką poradzenia sobie z kryzysem. To tylko chwilowy trend - twierdzi.

Widzimy tydzień do tygodnia, a to jest najlepsze porównanie, że mamy wzrost w granicach pięciu procent. Jeszcze niedawno te wzrosty były w granicach 20, 25 proc. To spowolnienie nie oznacza jednak, że spowalnia epidemia. Zachwianie trendu, jak nas już nauczyła epidemia, co jakiś czas ma miejsce. Na pewno jesteśmy u początku czwartej fali. Nikt nie może mieć wątpliwości, że czwarta fala się zbliża i musimy być do niej przygotowani - powiedział.

Cała nadzieja w szczepionkach

Tradycyjnie już rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że jedyną skuteczną metodą zablokowania koronawirusa są masowe szczepienia. Tym jednak poddać nie chce się mniej więcej połowa dorosłych Polaków!

Naszą ochroną przed tą zwiększoną transmisją powinny być szczepienia. Liczymy, że od pierwszego września [...] "ruszą z kopyta". Wakacje, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to okres wyciszenia szczepień. Liczymy, że teraz ludzie powrócą do szczepień, tym bardziej że w szkołach rozpoczną się szczepienia dzieci, a także rodziców - powiedział Wojciech Andrusiewicz w TVP.

Tymczasem szczepionka firmy Pfizer została ostatecznie uznana za preparat przeznaczony do walki z koronawirusem SARS-COV-2 i nie można już mówić o niej jako o "eksperymencie" - cały cykl dopuszczania nowego specyfiku do obrotu i faza testów zostały zamknięte. Pojawiła się też pierwsza na rynku szczepionka DNA.