18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kryzys!

Cena chleba na jesieni nas zmiecie. Nie będzie czego jeść?

05.08.2022  08:44
Koszmarnie drogi chleb
Koszmarnie drogi chleb Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Kryzys się pogłębia i dotyka absolutnie wszystkich stref naszego życia. Teraz nawet cena zwykłego chleba sprawi, że dla niektórych będzie on poza zasięgiem możliwości. Jak żyć w takiej sytuacji?

Pandemia, wojna, zmiany klimatyczne - nie mamy obecnie miłych czasów do życia. Przeciwnie! Za każdym razem, kiedy wydaje się, że więcej już nie wytrzymamy... Świat ma dla nas jakąś przykrą nowość.

Tym razem zaliczyć do takiej kategorii należy... ceny chleba na jesieni. Specjaliści, widząc, co dzieje się na rynku żywnościowym, już spekulują na temat tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Koszmarnie drogi chleb 

Nie da się ukryć, że obecnie to wojna w Ukrainie zachwiała światowymi rynkami. Cierpią m.in. producenci żywności, bo Ukraina i Rosja to najwięksi eksporterzy zboża na świecie. Z powodu wydarzeń na Wschodzie ceny pszenicy poszły w górę. Na Polsce również się to odbije.

Powinniśmy raczej zastanowić się, czy w ogóle będzie pieczywo jesienią, niż ile będzie kosztowało. Cena będzie wypadkową kosztów oraz sytuacji popytowo-podażowej

- powiedział w Radiu ZET Jacek Górecki, prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa.

"Pieczywo będzie proporcjonalnie drożało. Na dzień dzisiejszy w sklepach najniższa cena za kilogram zaczyna się od 6 zł, produkty premium kosztują kilkanaście złotych, a średnia kwota za kilogram to już 10 zł. Ona na pewno będzie rosła. Czy dojdzie w najbliższym czasie do 30 zł? To zależy od dostępności surowców. Myślę, że taka kwota pojawi się tylko wtedy, gdy rzeczywiście zabraknie nam gazu i prądu, a o kwotach będzie decydowała cena spekulacyjna, a nie rynkowa" - ostrzegł w Radiu ZET prezes Górecki.

Czujecie podmuch jesiennej grozy?