18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Drogo jak za trufle

Potworne ceny truskawek. Polacy będą brali chwilówki?

Wojciech Kozicki
19.05.2021  15:00
Ceny truskawek - ile za kilogram? Aktualne informacje, JEST DROGO!
Ceny truskawek - ile za kilogram? Aktualne informacje, JEST DROGO! Fot: SARI GUSTAFSSON/East News/Lehtikuva Oy

Kiedy pierwsze truskawki? W tym roku dla wielu Polaków NIGDY. Okazuje się, że ceny truskawek w 2021 roku mogą tak wyskoczyć w górę, że stać będzie na nie tylko najbogatszych obywateli. Rodzi się więc pytanie, dlaczego tak drogo?

Ceny truskawek w 2021 roku dadzą Polakom mocno po kieszeni. Aby zjeść pierwsze polskie truskawki w sezonie trzeba będzie zapłacić więcej, niż w 2020 roku. Można już teraz kupić wczesne odmiany w sklepach i na targu, ale przygotujcie się na bolesny wydatek rzędu średnio od 25 do 30 zł za kilogram. W małych sklepach zapłacimy ok. 34 złote za kilogram.

Ceny truskawek w Polsce, aktualne i prognozy

Czy warto czekać na późniejsze truskawki? Jeśli chcecie oszczędzić, to tak. Portale rolnicze, że wraz z trwaniem sezonu na truskawki, ich cena będzie powoli spadała. Jednak nawet po kilku tygodniach i tak będzie znacznie wyższa niż w 2020 roku.

Tradycyjnie najniższe ceny są na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie. Chociaż rynek zwany potocznie „Giełdą Goławin” działa już od kilku dni, to sprzedających jest jak na lekarstwo. Dzisiaj było ich kilku. Ceny pierwszych truskawek wahają się od 30 do 38 zł za łubiankę (15 – 19 zł/kg). a największym rynku hurtowym w Polsce ceny są niemal dwukrotnie wyższe, tak samo plantatorzy komentują ceny z „Giełdy Goławin”. Na rynku w Broniszach truskawki dziś kosztowały od 32 do 50 zł za łubiankę (16 – 25 zł/kg). – podaje sad24.pl.

Dlaczego truskawki są tak drogie?

Co wpływa na tak wysoką cenę truskawek? Przede wszystkim, winna jest długa zima i niskie temperatury w kwietniu. To również sprawka pandemii, która boleśnie uderzyła w zbiory truskawek spod osłon foliowych oraz truskawek gruntowych. Portalsad24.pl przewiduje, że jakość oferowanych truskawek będzie bardzo zróżnicowana, a plantatorzy będą się je starali sprzedawać jak najdrożej.

Spodziewajcie się w Polce także truskawek z importu, np. z Turcji i Serbii, które będzie można kupić nawet za 10-15 zł za kilogram.

Czy można zabraknąć truskawek na rynku w Polsce? Eksperci twierdzą że taki czarny scenariusz jest możliwy.

Czy truskawek zabraknie na rynku? Eksperci mają takie obawy. Przewidują też, że sezon zacznie się na początku czerwca, a cena hurtowa będzie wynosić około 19-25 zł za kilogram. Jest to o złotówkę lub dwie więcej niż rok temu – pisze O2.pl

Portal sadyogrody i Wirtualna Polska podają takie aktualne ceny hurtowe truskawek w 2021 roku (Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez wybrane rynki hurtowe w dniach  17-18 maja):

  • Na Rynku Hurtowym Bronisze polskie truskawki oferowane są w cenie 16-25 zł za kilogram. (Tydzień temu ceny owoców dochodziły do 34 zł/kg).
  • Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. za łubiankę krajowych truskawek (2 kg) trzeba zapłacić 55-58 zł.
  • Na Giełdzie Kaliskiej ceny truskawek również delikatnie spadły. Obecnie kilogram tych owoców kosztuje 24 zł. (Z początkiem maja ceny oscylowały w granicach 28 zł/ kg).
  • W Krakowie na Placu Targowym Rybitwy polska truskawka oferowana jest w cenie 18-20 zł/ kg. (Za owoce z pierwszych dostaw trzeba było zapłacić ok 22-25 zł/kg).
  • Na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie na dzień 18 maja cena za łubiankę wynosiła 38 zł.