18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Projekt w Sejmie

Chcą karać za Halloween. Więzienie za "cukierek albo psikus"

Wojciech Kozicki
16.07.2020  09:10
Halloween czy Wszystkich Świętych?
Halloween czy Wszystkich Świętych? Fot: Pixabay/Benjamin Balazs

1 listopada wolicie obchodzić Wszystkich Świętych czy Halloween? Polska tradycja wkróce być może będzie chroniona przez polskie prawo, a osoby propagujące amerykański zwyczaj będą ścigane przez policję. Komisja Sejmowa będzie chciała karać za „cukierek albo psikus”.

Halloween w Polsce nie wszystkim odpowiada i od lat trwa konflikt jak należy obchodzić święto 1 listopada. Jak donosi „Polsat News”, komisja sejmowa zajmie się ustawą przewidującą kary za wypowiadanie słów "cukierek albo psikus". „Reczpospolita” podaje, że w Sejmie znalazł się projekt ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP, która m.in. zakłada, że "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni".

Kary za Halloween?

Projekt jest autorstwa anonimowego obywatela. Skierował go do Sejmu, ponieważ jego zdaniem amerykański zwyczaj „nie tylko szkodzi pamięci zmarłych i niszczy katolicką tradycję, lecz także zagraża duszy”, a „Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego”.

Na razie ustawa wpłynęła w formie petycji, a bieg nadała jej marszałek Elżbieta Witek. Teraz zajmą się nią eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Projekt ustawy zakłada surowe kary za obchodzenie Halloween.

Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni. Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności – „Rzeczpospolita” przytacza artkuły z projektu ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP.