18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Projekt w Sejmie

Chcą karać matki za picie alkoholu w ciąży

Wojciech Kozicki
02.07.2020  10:20
Picie alkoholu w ciąży będzie w Polsce karane?
Picie alkoholu w ciąży będzie w Polsce karane? Fot: Rafael Ben-Ari/Chameleons Ey/REX/East News

Często w Polsce słyszymy o matkach pijących w ciąży, porodach w stanie nietrzeźwości, a nawet noworodkach, które już przychodzą na świat pijane przez patologiczne zachowania ich matek. Rzecznik Praw Dziecka zamierza z tym skończyć i chce wprowadzić odpowiedzialność karną za picie alkoholu w ciąży.

Picie alkoholu w ciąży szkodzi dziecku, ale są matki, które nic sobie z tego nie robią. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę, że niepokoi go odsetek kobiet pijących będą w stanie błogosławionym. Zamierza podjąć zdecydowane działania w tej sprawie.

Może to prowadzić do "występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży – apeluje w swoim raporcie Pawlak.

Alkohol, ciąża, zdrowie i kary

Wirtualna Polska zwraca uwagę, że nie ma jednoznacznych danych mówiących ile kobiet w ciąży pije alkohol, gdyż różne źródła podają odmienne liczby. Powołując się na raport "Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży" (główny Inspektorat Sanitarny), pisze, że w 2018 roku 4,84% kobiet przyznało, że pije alkohol w ciąży.

Projekt karania pijących matek musi zyskać poparcie polityków. Wiadomo już, że znalazł poparcie w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie opozycji są przeciwni projektowi.

Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony – twierdzi poseł Marek Ast. (Dziennik Gazeta Prawna)

Zagłosuj

Czy kobiety pijące w ciąży powinny być karane?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze