18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kupa problemów

Chcą odwołać Trzaskowskiego. "Zanieczyszczenie połowy Polski"

Wojciech Kozicki
30.08.2020  14:50
Trzaskowski kontra awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie - zostanie odwołany?
Trzaskowski kontra awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie - zostanie odwołany? Fot: Piotr Molecki/East News

Rafał Trzaskowski w ogniu krytyki. Kolejna awaria Czajki stała się faktem, oczyszczalnia ścieków w Warszawie znowu zanieczyszcza Wisłę. W PiS pojawiły się głosy, by odwołać Trzaskowskiego i wprowadzić komisarza w stolicy. Wygląda na to, że prezydent siedzi po uszy w…

Awaria Czajki była od kilku miesięcy zapowiadana przez ekspertów, ale jak widać Warszawa nie zapobiegła kolejnej katastrofie. Pojawiły się głosy, że to wina Rafała Trzaskowskiego, który zlekceważył ostrzeżenie i nie podjął działań po ostatniej awarii, by zapobiec kolejnej. Poseł Janusz Kowalski (PiS, Solidarna Polska) uważa, że to powód, by odwołać Rafała Trzaskowskiego z funkcji prezydenta Warszawy, z czym nie zgadza się Patryk Jaki.

Awaria Czajki. Ścieki w Warszawie znów płyną do Wisły

Jak podaje Wirtualna Polska, Kowalski powołuje się na art. 97 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że "w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat".

Likwidacja samorządowych księstewek PO i reforma nadzoru nad samorządem - w świetle nieudolności zarządzania Warszawą przez #Trzaskowski moje postulaty programowe z 12 lipca są dziś bardzo aktualne. Silne państwo musi reagować na zanieczyszczanie połowy Polski przez #Trzaskowski – napisał Kowalski na Twitterze.

Jaki broni Trzaskowskiego?

Co ciekawe, Patryk Jaki (Solidarna Polska) uważa, że wprowadzenie komisarza w Warszawie to zły pomysł, chociaż krytyka Trzaskowskiego jest słuszna. Tymczasem Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk twierdzi, że Rafał Trzaskowski "ponosi pełną odpowiedzialność za skażenie Wisły" i sprawa zostanie skierowana do prokuratury.

Media przypominają również, że niedawno Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwracał uwagę, iż MPWiK nocami zrzucało ścieki komunalne do Wisły, zanieczyszczając  tereny zielone należące do obszaru Natura 2000. Money.pl pisze, że Daca już 4 miesiące temu ostrzegał przed kolejną awarią Czajki i pisał do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie stołecznej oczyszczalni. Pytał o prace mają zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej, ale jak twierdzi, jego pismo pozostało bez odpowiedzi.

Czytaj także