18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pieniędzy brak

Kryzysowy dramat milionów Polaków. Chleb droższy od benzyny

28.04.2020  09:47
Kryzysowy dramat milionów Polaków. Chleb droższy od benzyny
Kryzysowy dramat milionów Polaków. Chleb droższy od benzyny Fot: Master1305/Shutterstock

Chleb podrożeje tak, że benzyna to będzie pikuś przy jego nowej cenie. Z powodu kryzysu wywołanego pandemią i trwającej suszy - Polacy będą musieli zmierzyć się z prawdziwym dramatem. 

Chleb będzie niebotycznie drogi. Trwający kryzys sprawi, że jeden bochenek będzie kosztował więcej niż litr paliwa… Czegoś takiego nie było od lat - nic dziwnego, że Polacy są autentycznie przerażeni.

Chleb zabójczo podrożeje

W dobie kryzysu i pandemii wiele osób straciło źródło utrzymania, a na domiar złego - w sklepach ceny wzrosły do niebotycznego poziomu. Jaki będzie konkretny powód wzrostu cen podstawowego produktu na naszych stołach?

Otóż przyczyną bezpośrednią takiego stanu rzeczy są malejące zapasy mąki w młynach i rosnące ceny pszenicy, z których się ją wyrabia. Pandemia i zachwianie dostaw musiały się na tym odbić, nikt nie miał co do tego wątpliwości.

Ceny skoczyły w górę bardzo wyraźnie wyraźnie: z 750 zł za tonę pszenicy w styczniu do aż 940 zł pod koniec kwietnia. Efektem będą nie tylko wyższe ceny chleba, ale również makaronów i ciast. 

Jedne młyny podniosły ceny bardziej, a inne mniej, ale podwyżka o 10-20 proc. jest faktem. To wina spekulacji na rynku zbóż. Dodatkowo na cenę mąki wpływa niski kurs złotego wobec euro, a znaczna część pszenicy jest z importu

– tłumaczy Super Expressowi Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronu.

To wszystko oznacza, że za bochenek chleba zapłacimy ok. 5 złotych. My już łapiemy się za kieszenie.

Przeczytaj więcej
Komentarze