18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przykrość wielka

Nie żyje Baltazar. Ogromny smutek ogarnął jego fanów

15.02.2021  15:41
Nie żyje Baltazar
Nie żyje Baltazar Fot: Chepko Danil Vitalevich/Shutterstock

Chorzów pogrążony jest w szczerym smutku. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym wydarzyło się coś bardzo przykrego. Nie żyje 57-letni Baltazar. Był to wspaniały, uwielbiany przez pracowników i gości ZOO - kondor wielki.

Chorzów, a przede wszystkim cały Śląski Ogród Zoologiczny jest trawiony głębokim smutkiem. Taki stan rzeczy nastąpił po odejściu jednego z podopiecznych ZOO, którego na Górnym Śląsku można było oglądać od 15 lat.

Nie żyje Baltazar. Wielki smutek w ZOO

Kondor wielki imieniem Baltazar jeszcze kilka miesięcy temu obchodził 57. urodziny. To bardzo zacny wiek, jak na ptaka. Do jego zgonu doszło 12 lutego 2021, ku wielkiej rozpaczy pracowników i gości ZOO.

Jako jeden z największych latających ptaków świata wprawiał nas w zachwyt i budził podziw. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych ptasich mieszkańców naszego zoo. Odszedł od nas nagle, z powodu niewydolności krążenia

- informuje chorzowskie ZOO w mediach społecznościowych.

Trzeba przyznać, że jego rozmiar i wiek, którego dożył - są bardzo imponujące. Baltazar był ogromnym, budzącym respekt ptakiem, który wykluł się 6 listopada 1964 w argentyńskim ZOO. Dwa lata później przeniesiono go do Polski, gdzie początkowo mieszkał w Gdańsku. Ostatecznie na stałe jego los związał się ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

Warto wiedzieć, że kondory wielkie na co dzień zamieszkują Andy od Wenezueli po Przylądek Horn. Dorosłe ptaki mają od 100 do 130 cm. Największe wrażenie robi ich rozpiętość skrzydeł, która potrafi przekraczać nawet 3 metry. 

Zwierzęta te zwykle żyją ponad 40 lat, ale Baltazar i tak był już prawdziwym seniorem swojego gatunku. Mamy nadzieję, że w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym spędził bardzo dobre i wartościowe, ptasie życie.