18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejna zaraza

Epidemia superbakterii w polskim szpitalu? Zmarła zakażona kobieta

09.04.2021  13:04
Dimko/Laski Diffusion/East News
Dimko/Laski Diffusion/East News Fot: Ciechocinek: Superbakteria w Polsce

Ciechocinek jest wstrząśnięty - w tamtejszym szpitalu covidowym pojawiła się nowa bakteria, odporna na antybiotyki. Niestety, jest już jej pierwsza ofiara śmiertelna.

Niedawno informowaliśmy o tym, że w polskim szpitalu covidowym pojawiła się odporna na wszelkie antybiotyki bakteria New Delhi. Niestety, przeciwnik ten jest tak niebezpieczny, że jeśli skolonizuje świat -  ludzie znów będą na zwykłe infekcje umierać nader często. Wyobraźmy sobie powrót do rzeczywistości bez działających antybiotyków - jest to realny pogrom. Już teraz, bez skutecznego leku na Covid-19 - widzimy, jak źle jest, kiedy nie znamy rozwiązania naszego kłopotu.

Superbakteria New Delhi jest ogromnie groźna dla naszego zdrowia i życia. Jej pierwszy przypadek został odkryty w święta w naszym kraju. Lekarze z 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego zdiagnozowali u jednego z pacjentów chorych na Covid-19 - także superbakterię New Delhi. Rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól przekazał, że „przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego” jest wręcz konieczne w takim przypadku. Za badanie okoliczności tej sprawy odpowiedzialny jest Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

Bakteria New Delhi odpowiada m.in. za wyjątkowo groźne dla zdrowia zapalenie płuc. Dodatkowo może powodować - zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wiele innych chorób. Niestety, nie znamy metod skutecznego jej leczenia.

Superbakteria New Delhi w Polsce. Jest pierwsza ofiara

Niestety, wiemy już, że superbakteria New Delhi rozprzestrzeniła się po szpitalu w Ciechocinku, a jakby tego było mało - są już pierwsze jej ofiary. Zmarła jedna z pacjentek zakażonych tym patogenem. W lecznicy wciąż znajdują się dwie inne osoby zakażone tą bakterią. Od soboty przyjęcia nowych pacjentów do szpitala zostały wstrzymane.

Głównym powodem jej śmieci był jednak bardzo ciężki przebieg Covid-19

- tłumaczy Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Jeśli chodzi o dwóch pozostałych chorych, to: "Co ważne, osoby te są bezobjawowymi nosicielami tej bakterii i według wstępnego wywiadu epidemicznego wszystko wskazuje na to, że do zakażeń dochodziło poza szpitalem. Osoby, które zostały przetransportowane do szpitala tymczasowego były już wcześniej nosicielami tej bakterii" - mówi Adrian Mól.

Mimo wszystko pozostaje nam trzymać kciuki, żeby ta krytycznie niebezpieczna bakteria nie rozprzestrzeniła się po całej Polsce. Trudno nam sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby te dwie pandemie się ze sobą złączyły.