18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Służby w gotowości

Cisza wyborcza już jest łamana. Policja działa

27.06.2020  15:55
Cisza wyborcza już jest łamana. Policja działa
Cisza wyborcza już jest łamana. Policja działa Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Cisza wyborcza trwa dopiero od kilkunastu godzin, ale już do policji docierają informacje o pierwszych przypadkach jej łamania. Odnotowano naprawdę skandaliczne zachowania.

Cisza wyborcza jest bardzo istotna, dlatego jej nieprzestrzeganie może się wiązać z karami i interwencją policji. Chociaż obowiązuje ona dopiero od kilkunastu godzin, to już zdarzają się pierwsze przypadki jej łamania.

Cisza wyborcza już jest łamana

Policja zajmuje się czynami, takimi jak zrywanie plakatów czy zamazywanie twarzy kandydatów. Warto podkreślić, że za złamanie ciszy wyborczej dostać można karę w wysokości nawet 1 mln zł grzywny. Jest więc ona niezwykle surowa, ale najwyraźniej nie zraża ludzi.

To pojedyncze przypadki, m.in. na Podlasiu, w Katowicach i Warszawie

– przekazała w sobotę po południu st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji.

Cisza wyborcza obowiązuje od północy z piątku na sobotę. Do zakończenia głosowania nie można więc agitować, za pomocą publikowania sondaży czy też korzystania z internetu (należy uważać również na działania podejmowane na Facebooku). Wszystkie tego rodzaju wykroczenia powinno się zgłaszać policji.

Chodzi m.in. o rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień

- wyjaśniła st. asp. Szubska.

Przeczytaj więcej
Komentarze