18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To będzie masakra!

Wirus na protestach. Wiedzą ilu może być zakażonych!

Wojciech Kozicki
28.10.2020  12:52
Koronawirus na protestach - epidemia nas zmiażdży?
Koronawirus na protestach - epidemia nas zmiażdży? Fot: Jaroslaw Respondek/REPORTER/East News

Epidemia koronawirusa w Polsce się nasila, a pomimo rosnącej liczy zakażeń, ludzie protestują i łamią obostrzenia. Czy czeka nas totalna epidemia? Prof. Włodzimierz Gut ocenił ilu może być zakażonych COVID-19 na manifestacjach.

Protesty w Polsce trwają,  a koronawirus nie odpuszcza. To początek mega epidemii? Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet otwarcie w Radiu ZET odsunęła od siebie odpowiedzialność i zapowiada, że za każde zakażenie i zgon po protestach odpowiada rząd. Tymczasem wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z PAP mówi wprost jakie jest zagrożenie.

Wirus na protestach kobiet

Prof. Gut  powiedział, że „niepokój społeczny nie jest czynnikiem sprzyjającym przeciwdziałaniu epidemii”. Ocenił, że na każdy tysiąc osób może przypadać ok. 4 zakażonych, którzy nie wiedzą, że są nosicielami i przekazują nieświadomie wirusa dalej. Nie wie jednak jak masowe protesty wpłyną na ogólną liczbę zakażeń w Polsce.

Kaczyński ma krew na rękach. Sam jest temu winien, każdemu przypadkowi zachorowania i śmierci, który wydarzy się w związku z tym, że jesteśmy zmuszone wyjść na ulicę - powiedziała Lempart w Radiu ZET.

Zdaniem profesora sytuacja była lepsza, gdyby uczestnicy wzięli przykład z tegorocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki i zachowali dystans społeczny i przestrzegali zasad. Zwraca uwagę, że jest jednak zupełnie odwrotnie. Jego zdaniem problem epidemiologiczny w przypadku masowych manifestacji w Polsce wynika z bliskości, czasu trwania, a także różnego podchodzenia do prawidłowego stosowania osłon nosa i ust.

Do tego widzę, że te protesty czasami dopuszczają do siebie ''antycovidowców''. Zasada jest taka, że kto nosi maseczkę prawidłowo - teoretycznie nie powinien mieć problemów. Teoretycznie, bo tak byłoby wtedy, gdyby wszyscy nosili ją prawidłowo. Jeżeli jednak dobrze założoną ma ją część demonstrantów, to nawet ten, kto ma maseczkę, zostanie opluty przez tych, którzy jej nie mają  - ostrzega słynny wirusolog. (radiozet.pl)

Protesty jak bomba biologiczna?

Prof. Gut ocenia, że epidemiczne skutki manifestacji poznamy za ok. 6 dni. Tymczasem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przewiduje, że za ok. 3 tygodnie może „wybuchnąć bomba biologiczna”, gdy osoby zakażone na protestach zaczną zarażać członków swoich rodzin, w tym seniorów. Tymczasem już 28 października padł potworny dobowy rekord zakażeń, z którym polskie szpitale mogą sobie nie poradzić. Co będzie dalej?

Nikomu nie odmawiam prawa do demonstrowania swoich poglądów, ale myślę, że w czasach epidemii nie powinniśmy tego robić – ocenił Waldemar Kraska. (TVP Info)