18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Covid-19 powraca

Czwarta fala zakażeń nadciaga! Niedzielski ujawnia WSKAŹNIK R

Wojciech Kozicki
19.07.2021  16:04
Wskaźnik R i powrót koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega przed czwartą falą zakażeń
Wskaźnik R i powrót koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega przed czwartą falą zakażeń Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Czy wkrótce pokonamy epidemię COVID-19? A może to złudne wrażenie i w rzeczywistości nadciąga czwarta fala zakażeń? Ministerstwo Zdrowia ma złe wiadomości i ujawnia przerażający WSKAŹNIK R. Szykujcie maseczki i zróbcie zapasy papieru toaletowego, będzie kiepsko.

Minister zdrowia Adam Niedzielski od dawna ostrzega, że nadciąga czwarta fala zakażeń koronawirusem i już jesienią może wrócić lockdown. Okazuje się jednak, że to nie jedynie straszenie narodu. Po raz pierwszy od czterech miesięcy tygodniowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że za rosnącą liczbę zakażeń odpowiada wskaźnik R. W ubiegłym tygodniu odnotowano 607 nowych infekcji koronawirusem, a dwa tygodnie temu było to 558 infekcji. Jak dodaje Wirtualna Polska, „wzrost tygodniowej sumy zakażeń jest obserwowany pierwszy raz, licząc od 28 marca - czyli szczytu trzeciej fali epidemii”.

Wskaźnik R i powrót pandemii COVID-19

Czym jest wskaźnik R? Opisuje zdolność wirusa do rozprzestrzeniania się w populacji. Jak dodaję eksperci z PAP, gdy wskaźnik R wzrośnie nieznacznie (1,1 -1,2) wzrost zachorowań będzie obserwowany, ale nie nastąpi szybki wybuch epidemii. Adam Niedzielski twierdzi, że „uchronić nas mogą tylko szczepienia”.

Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość – napisał Adam Niedzielski na Twitterze.

Czytaj także
Przeczytaj więcej