18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wirus postawi na nas krzyżyk?

Czy wybory są bezpieczne? Szumowski wydał opinię

Wojciech Kozicki
06.07.2020  16:10
Koronawirus kontra wybory prezydenckie - czy jest bezpiecznie?
Koronawirus kontra wybory prezydenckie - czy jest bezpiecznie? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce szaleje, wciąż rośnie liczba chorych i zmarłych. Mimo tego, wybory prezydenckie trwają, a 12 lipca odbędzie się II tura. Czy pójście do urn jest bezpieczne? Sprawę skomentował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Czy koronawirus zagraża Polakom w lokalach wyborczych? Sytuacja epidemiologiczna nie przedstawia się zbyt różowo, ale Łukasz Szumowski uspokaja, że nie ma się czego bać. Jego zdaniem, głosowanie jest „bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu”.

Koronawirus i II tura wyborów prezydenckich

Oddanie głosu w lokalu wyborczym w niedzielę jest bezpieczniejsze pod względem ryzyka zakażenia koronawirusem, niż wyjście do restauracji czy sklepu – powiedział Szumowski w programie "Rzecz o polityce".

Zdaniem Szumowskiego, w sklepach na ogół nie przestrzega się zasad dystansu oraz nakazu noszenia maseczek. W lokalach wyborczych natomiast rygorystycznie przestrzegane są zasady bezpieczeństwa. Przypomniał również, że II tura wyborów to udogodnienia w głosowaniu dla niektórych grup, np. osób starszych, z dzieckiem poniżej 3 lat, kobiet w ciąży oraz niepełnosprawnych. Mogą oni wejść do lokalu bez kolejki.

Szumowski ocenił również, że coraz lepiej idzie nam w Polsce walka z koronawirusem. Odniósł się także do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił o „epidemii w odwrocie”. Zaapelował, by zachować pokorę, bo sytuacja związana z koronawirusem jest nieprzewidywalna.

Jak analizowaliśmy, ile czasu spędzają wyborcy w lokalu, to jest to kilka minut, a sama definicja przypadku wymaga obecności pod jednym dachem, w bliskim kontakcie około 15 minut. W związku tym akurat pójście do wyborów jest bezpieczniejsze w tej chwili niż na zakupy – ocenił Szumowski. (Rzecz o polityce)

Zagłosuj

Czy Szumowski powinien podać się do dymisji?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze