18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

oto idzie wolność?

DEFINITYWNY KONIEC MASECZEK NA WAKACJE? Horban podał termin

Emilia Waszczuk
15.06.2021  17:19
Andrzej Horban zdradził, kiedy możemy zrzucić maseczki z twarzy
Andrzej Horban zdradził, kiedy możemy zrzucić maseczki z twarzy Fot: Piotr Molecki/East News

Główny doradca premiera do spraw pandemii koronawirusa, profesor Andrzej Horban zdradził, kiedy rząd zajmie się sprawą zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Jego zdaniem mamy na to szansę jeszcze przed wakacjami. Jest jednak pewne ale...

Co musimy zrobić, by tak jak Izraelczycy, pozbyć się w końcu maseczek? Zakrywanie nosa i ust nadal jest w Polsce obowiązkowe. Od połowy maja zniesiony został jedynie obowiązek ochrony w przestrzeniach zamkniętych, ale tylko tam, gdzie możemy zachować dystans społeczny.

Nad Polskę nadciąga fala afrykańskich upałów, miejscami w cieniu odnotujemy temperatury w wysokości nawet 37 stopni Celsjusza. Mało komu podoba się pomysł noszenia w takich warunkach maseczek. Spada też liczba nowych zakażeń. Czy to już? Czy możemy spodziewać się nagłych decyzji?

Koniec maseczek w budynkach. Horban mówi kiedy

Profesor Andrzej Horban twierdzi, że wszystko jest możliwe. Choć jeszcze w poprzednim tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że maseczki pozostaną z nami co najmniej do końca lata, dziś sytuacja się odwraca. Doradca rządu do spraw pandemii zapewnił w rozmowie z WP, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, rząd za 2-3 tygodnie może usiąść do rozmów, a następnie uwolnić Polskę z maseczek.

Są jednak oczywiście twarde warunki do spełnienia. Jakie? Po pierwsze jak najwyższy odsetek szczepień.

Jeśli chodzi o szczepienia, to my jesteśmy średniakami europejskimi, bo niecałe 30 proc. naszego społeczeństwa jest zaszczepione dwoma dawkami. Mniej więcej 50 proc. osób, które powinny być zaszczepione, otrzymało jedną dawkę

- powiedział profesor Horban.

Drugi warunek to oczywiście jeszcze większy spadek liczby nowych zakażeń - musimy osiągnąć co najmniej tak niskie wyniki, jak przed rokiem - twiedzi Andrzej Horban.

Jeżeli będziemy mieli bardzo dobrą sytuację, taką, jaką mieliśmy w zeszłym roku w wakacje, to uważam, że niedługo można to rozważać - oznajmił profesor.

Czytaj także
Przeczytaj więcej