18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to nie koniec koszmaru

TRAGICZNY STAN PO BURZY. Grad jak jaja i nawałnice, zniszczone domy

Emilia Waszczuk
25.06.2021  08:30
Polska zniszczona przez nawałnice. Dramatyczny bilans
Polska zniszczona przez nawałnice. Dramatyczny bilans Fot: Planeta.pl

Wichury i gwałtowne burze przeszły przez Polskę. Zniszczone są liczne budynki, wiatr zrywał dachy i linie energetyczne. Straż pożarna interweniowała ponad 3 tys. razy.

W czwartek w ciągu dnia i w nocy przez Polskę przeszły gwałtowne burze, które wywołały szereg zniszczeń. Było naprawdę niebezpiecznie – pojawiła się trąba powietrzna, a grad był tak wielki, że niszczył budynki.

Nawałnice przeszły między innymi przez Podlasie, Lubelszczyznę, Mazowsze, województwo świętokrzyskie, łódzkie, małopolskie czy śląskie. W każdym z regionów straż pożarna interweniowała setki razy. Co gorsza, w piątek sytuacja może się powtórzyć – we wschodniej Polsce znów prognozowane są gwałtowne burze.

Grad jak kurze jaja

Dramat przeżywają mieszkańcy Śląska – tylko w związku z nawałnicami strażacy interweniowali tam w czwartek i w nocy z czwartku na piątek ponad 600 razy.

Do godziny 6:00 straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 640 zdarzeń w związku z burzami i opadami deszczu. Najwięcej interwencji w powiecie gliwickim – 260, będzińskim - 159

- podała w piątek rano na Twitterze Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach.

Liczne interwencje związane były z ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, ale też olbrzymim gradem – z nieba spadły lodowe bryły wielkości kurzych jaj. W sumie przez nawałnice zniszczonych zostało ponad 150 dachów, z czego 142 na budynkach mieszkalnych.

Wskutek opadów zalanych zostało i podtopionych wiele budynków i dróg. W Gliwicach zalana została izba przyjęć szpitala miejskiego, piwnica w szkole oraz budynek DPS-u. W Cieszynie przy ul. Granicznej nieprzejezdna jest droga nr 52, natomiast w Gliwicach na drodze krajowej nr 88 zalana została jezdnia pod wiaduktem

– przekazała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. Bryg. Aneta Gołębiowska.

Na Mazowszu straż pożarna interweniowała w czwartek ponad 600 razy. Tylko w jednym z powiatów – zwoleńskim - uszkodzonych zostało aż 80 budynków. Szczęśliwie obyło się bez osób rannych.

Nawałnice w połowie Polski. Ponad 1700 interwencji straży pożarnej

Równie dramatyczna sytuacja jest na Lubelszczyźnie, gdzie odnotowano ponad 500 interwencji. Najgorzej jest w powiatach opolskim i lubelskim, gdzie silny wiatr zrywał linie energetyczne i uszkadzał dachy budynków.

Na Podlasiu straż pożarna otrzymała ponad 250 zgłoszeń o podtopieniach, połamanych drzewach, zerwanych liniach energetycznych i uszkodzonych dachach. W piątek rano bez prądu pozostaje ponad 3,6 tys. odbiorców.

W sumie w całej Polsce w związku z nawałnicami zanotowano 3148 interwencji straży pożarnej. Skutki gwałtownych zjawisk pogodowych wciąż są usuwane.

Wszędzie strażacy pracują, usuwają powalone drzewa z dróg i wypompowują wodę z zalanych posesji

– powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski.

Ostrzegł przy tym, że to nie koniec – IMGW na piątek zapowiada dalsze burze i nawałnice – tym razem głównie na wschodzie kraju – na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej