18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmiać się czy płakać?

DROŻYZNA I INFLACJA dają CZADU. Najdroższe lato od lat?

14.08.2022  17:52
Drożyzna i inflacja robią swoje
Drożyzna i inflacja robią swoje Fot: Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja i idąca za nią drożyzna wgniatają nas w fotel. Szczególnie w sezonie letnim doświadczamy naprawdę nieprzyjemnych zjawisk związanych ze wzrostem cen.

Ceny idą w górę, a nasze zarobki z reguły dalej szorują po dnie. Czyżby wkrótce miało zabraknąć nam na chleb? Paragony za pieczywo i inne konieczne do funkcjonowania produkty zdradzają smutną prawdę. Polacy naprawdę mają się czego obawiać. 

Drożyzna w Polsce przechodzi ludzkie pojęcie

Drożyzna w Polsce z dnia na dzień jest większa, każdy może to zauważać. W górę poszły nie tylko ceny jedzenia, ale również usług. Co jakiś czas do redakcji portali internetowych zgłaszają się obywatele, których porażają paragony. Do tej pory ludzie skarżyli się głównie na ceny w restauracjach i na wyjazdach urlopowych, ale teraz drożyzna wchodzi na nowy poziom. Nawet za pieczywo musimy zapłacić krocie. Nie ma co ukrywać, to lato jest jednym z najdroższych w historii.

Z cyklicznego monitoringu cen detalicznych, zebranych z ofert przeszło 40 tys. sklepów, wynika, że w lipcu zakupy zdrożały średnio o 18,6 proc. rok do roku. Na czele zestawienia znalazły się produkty tłuszczowe, które rdr. zdrożały o 50,4 proc. Co jest w czołówce drożyzny grozy?

Na czele stoi margaryna z podwyżką aż o 54,3 proc. W pierwszej piątce najbardziej drożejących kategorii znalazły się również: pieczywo - 28,2 proc., mięso - 24,5 proc., a także art. sypkie - 20,8 proc. Najmniej ze wszystkich analizowanych kategorii podrożały warzywa o 7,7 proc. Zdrowe żywienie? Wygląda na to, że bez porządnej podwyżki możemy o nim zapomnieć.

Jak wynika z najnowszego raportu autorstwa Uce Research i Wyższych Szkół Bankowych, w lipcu ceny w sklepach zdrożały średnio o 18,6 proc. rdr. Dla porównania miesiąc wcześniej wzrost w relacji rocznej wyniósł 18 proc., a w maju - 16,7 proc. Strach pomyśleć, czego dowiemy się na koniec sierpnia...