18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wypadek, cud i decyzja

Dramat w górach. Polski himalaista kończy karierę

Wojciech Kozicki
19.02.2020  14:41
Polscy himalaiści zostaną bez górskiej gwiazdy  - Denis Urubko po wypadku rezygnuje
Polscy himalaiści zostaną bez górskiej gwiazdy - Denis Urubko po wypadku rezygnuje Fot: Facebook/Denis Urubko

Himalaista Denis Urubko w tym tygodniu przeżył wypadek w górach. Lawina w Karakorum, gdy trwała wyprawa na Broad Peak, mogła go zmiażdżyć, ale jakimś cudem przeżył. Podjął jednak ostateczną decyzję i ogłosił koniec kariery.

Denis Urubko nie będzie już działał w wysokich górach. Rosyjski himalaista, który posiada polskie obywatelstwo, nie będzie się już wspinał ekstremalnie, o czym w mediach poinformowała Lena Laletina z z portalu Russianclimb.com. Czy powodem tej decyzji był dramatyczny wypadek w górach? Kobieta twierdzi, że Urubko rozważał koniec górskich przygód już rok temu

Denis Urubko jest w Skardu. Składamy mu życzenia z okazji zakończenia kariery alpinistycznej. Decyzja zapadła. 31 lat w górach, 21 - na wyprawach. Enough – napisała Laletina na Facebooku, gdy dostała wiadomość od sportowca.

Denis Urubko, chociaż zapowiedział emeryturę, to ze swojej pasji całkowicie nie zrezygnuje. Kończy wyprawy w góry wysokie, ale być może będzie zajmował się wspinaczką skalną.

46-letni Urubko od 2015 roku ma polskie obywatelstwo. Został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Emmanuel Macron przyznał mu Legię Honorową za akcję ratunkową himalaistki Elisabeth Revol na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku.

Wiało na górze z prędkością 70-80 kilometrów na godzinę. Lawina ściągnęła mnie 100 metrów w dół, a ja spadłem jeszcze 50 metrów z zerwaną liną. Na szczęście nie wpadłem do szczeliny – napisał Urubko na Facebooku po ostatnim wypadku w Karakorum.

Przeczytaj więcej
Komentarze