18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie ma powrotu z Białorusi?

Zero litości dla dezertera? BĘDZIE LIST GOŃCZY ZA EMILEM CZ.

Emilia Waszczuk
18.12.2021  15:13
Prokuratura wystawi list gończy za dezerterem
Prokuratura wystawi list gończy za dezerterem Fot: Twitter

Polski żołnierz zdezerterował na Białoruś. Mężczyzna oskarża Polskę o mordowanie migrantów. Polska prokuratura już wszczęła śledztwo przeciwko niemu.

Polski żołnierz Emil Cz. zdezerterował ze służby na granicy i uciekł na Białoruś. Tam oskarżył polskie służby o mordowanie migrantów i publicznie sprzeciwił się polityce migracyjnej rządu. Mężczyźnie grozi więzienie za porzucenie służby. Wcześniej prokuratura grozi mu aresztem i wystawieniem listu gończego.

Emil Cz. porzucił służbę 16 grudnia w czwartek. Następnie został zatrzymany przez służby Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Już w piątek udzielał wywiadu białoruskiej reżimowej agencji prasowej.

Rusza śledztwo w sprawie dezercji

Polskie służby, w tym przełożeni młodego dezertera oraz Ministerstwo Obrony Narodowej, oskarżają Emila Cz. o szpiegostwo i przekazywanie informacji reżimowi Łukaszenki. W sprawie rusza śledztwo białostockiej prokuratury. Śledczy zbadać mają, czy żołnierz pracował na rzecz Białorusi, czy czy działał dobrowolnie, czy może został zmuszony do oczerniania Polski.

Prokuratura rejonowa Białystok Północ przekazała w sobotę wstępne informacje o wszczęciu śledztwa. Jeszcze tego samego dnia pojawiły się kolejne doniesienia. Wiadomo już, że prokuratura wydała postanowienie o przedstawienie żołnierzowi zarzutów dezercji zagranicznej i trwają czynności mające na celu ustalenie miejsca jego pobytu.

List gończy za dezerterem

Prokuratura wykonała już wstępne czynności w sprawie, między innymi zleciła przeszukanie miejsca zamieszkania Emila Cz. i zabezpieczenia potencjalnych dowodów.

Były wykonywane czynności w miejscu zamieszkania żołnierza, zabezpieczano nośniki danych. Będzie to przedmiotem badania, czy planował to, czy było to jakieś działanie ad hoc

- przekazał PAP zastępca ds. wojskowych Prokuratora Rejonowego Białystok-Północ płk Radosław Wiszenko.

Prokurator przyznał, że prokuratura rozważa wystawienie za Emilem Cz. listu gończego oraz wniosku o tymczasowe aresztowanie. Zanim tego jednak dokona, musi zebrać odpowiedni materiał dowodowy.