18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Zdemolowany harmonogram szczepień"

Dostawa szczepionek do Polski ODWOŁANA

Wojciech Kozicki
04.03.2021  13:16
AstraZeneca odwołuje dostawy szczepionki do Polski. Wyrok na Polaków?
AstraZeneca odwołuje dostawy szczepionki do Polski. Wyrok na Polaków? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Czekaliście na dostawy szczepionek na COVID-19 od firmy AstraZeneca? Mamy złą wiadomość, czwartkowa dostawa została odwołana, a harmonogram szczepień w Polsce właśnie posypał się jak domek z kart. 

W czwartek 4 marca do Polski miała trafić dostawa 62 tysięcy szczepionek od firmy AstraZeneca. To znacznie mniej niż zakładały umowy, ponieważ koncern nie radzi sobie z realizacją zamówień. Właśnie okazało się, że ta dostawa jednak nie dotrze do naszego kraju, co będzie miało poważne konsekwencje dla harmonogramu szczepień. Koncern o odwołaniu dostawy poinformował dosłownie w ostatniej chwili.

Harmonogram szczepień kontra szczepionka AstraZeneca

RMF FM przypomina, że w tym tygodniu do Polski planowo miało trafić 241 tys. dawek szczepionki. Koncern odwołał jednak nawet zmniejszoną dostawę i jest nadzieja, że może uda się ją zrealizować w przyszłym tygodniu. Skąd wynika to opóźnienie? Media ujawniają, że „jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek”. AstraZeneca nie ukrywa również, że wydajność fabryk jest mniejsza, niż pierwotnie zakładano. Ma zostać zwiększona najpewniej w drugim kwartale 2021 roku.

Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju – powiedział szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. (PAP)

Czy w Polsce zabraknie szczepionek na COVID-19? W poniedziałek 8 marca powinniśmy otrzymać dostawę od firmy Pfizer. Spodziewane są także dawki od koncernu Moderna, ale termin dostawy jest nieznany. Nadzieję możemy pokładać w dostawach chińskiej szczepionki, które wynegocjował wczoraj prezydent Andrzej Duda.

logo Tu się dzieje