18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

znów się zacznie

OMIKRON PRZYNIESIE NAWRÓT PANDEMII? Kolejne zakażenia w Polsce

Emilia Waszczuk
21.12.2021  13:46
Omikron w Polsce. Przyniesie nawrót pandemii?
Omikron w Polsce. Przyniesie nawrót pandemii? Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia informuje o dwóch ogniskach mutacji koronawirusa omikron. Liczba zakażeń niepokojącym wariantem może skokowo wzrosnąć.

Wysoce zaraźliwa mutacja koronawirusa - omikron - jest już w Polsce. W ubiegłym tygodniu potwierdzono zakażenia u pierwszych osób, w tym u małych dzieci. Dziś rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówi już nie o pojedynczych zachorowaniach, a o ogniskach. Ile zaś mamy poszczególnych przypadków? Tego do końca nie wiadomo, bo laboratoria najpierw badają pacjentów w kierunku zakażenia jakąkolwiek mutacją, a dopiero później wybrane próbki analizują bardziej szczegółowo.

We wtorek 21 grudnia potwierdzonych mamy 7 przypadków omikronu, a rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zastrzega, że to zapewne tylko jakaś część faktycznych zakażeń. Tych siedem przypadków w kilka dni może się zamienić w kilkadziesiąt.

W tej chwili mamy przynajmniej dwa ogniska: ognisko dotyczące przedszkola i trzyletniej dziewczynki z Warszawy oraz dziewczynki siedmioletniej z Gdańska. Widzimy tam kolejne przypadki potwierdzania zakażenia Covid-19, wszystkie próbki z tych ognisk są od razu sekwencjonowane, więc możemy przyjąć, że w najbliższych dniach może się pojawić informacja, że zarówno w tym ognisku szkolnym, dotyczącym siedmiolatki z Gdańska jak i przedszkolnym dotyczącym trzylatki z Warszawy, mogą się pojawić zakażenia nową wersją, wersją omikron

- ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Omikron przyniesie nawrót pandemii?

Resort Zdrowia analizuje też doniesienia z innych krajów, gdzie liczba wykrytych zakażeń omikronem podwaja się każdego dnia. Andrusiewicz przyznaje, że są to wieści fatalne. Jeśli tak dalej pójdzie, znów będziemy mierzyć się z potężną falą pandemii.

Możemy dzisiaj powiedzieć - zarówno za ECDC (Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) jak i ekspertami WHO - że wersja omikron jest bardziej zakaźna i, podobnie jak w przypadku wersji alfa, która wchodziła do Europy i do Polski, podobnie jak wersji delta, jest to w tej chwili szacowany poziom zwiększonych zakażeń na poziomie mniej więcej dwu-trzykrotności tego, co do tej pory mieliśmy. Jest to sygnał tego, z czym się możemy mierzyć

- ocenił Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że aby uniknąć pandemicznego dramatu, trzeba bezwzględnie przestrzegać obostrzeń pandemicznych, ograniczyć kontakty międzyludzkie i oczywiście szczepić się przeciw COVID-19.