18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójcze liquidy - GIS ostrzega

Narkotyki w e-papierosach w Polsce. Mogą zabić!

Wojciech Kozicki
28.11.2019  09:01
E-papierosy i rosnąca szkodliwość - to uzależnienie może zabić!
E-papierosy i rosnąca szkodliwość - to uzależnienie może zabić! Fot: Facebook/Boston Children's Hospital

E-papierosy zbierają zabójcze żniwo w USA. Tysiące palaczy ląduje w szpitalach, niektórzy są ciężkim stanie i oddychają za pomocą respiratora. Ich zdrowie wyniszczył skład substancji do elektronicznych papierosów, a niektórzy dodawali do inhalatorów narkotyki. Podobny problem właśnie pojawił się w Polsce.

E-papierosy w USA sieją masakrę i zrujnowały zdrowie tysięcy osób. Od kwietnia zabiły już 49 osób, a 2290 doznało ciężkiej niewydolności oddechowej. Tymczasem w Polsce Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas ostrzega rodziców, by pilnowali dzieci, bo ich e-papierosy mogą zawierać narkotyki.

GIS kontra e-papierosy

W poniedziałek odbyła się konferencja "E-papierosy - nowe zagrożenie zdrowia publicznego", którą zorganizował Główny Inspektorat Sanitarny. Ostrzegano na niej, że młodzi ludzie mogą do vapowania używać takich substancji psychoaktywnych jak THC/CBD, mefedron, kokaina, metamfetamina, heroina i fentanyl.

Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, co papierosy tradycyjne – podaje GIS w raporcie.

E-papierosy i narkotyki - zatrucie liquidem

GIS ostrzega, że istnieją udokumentowane przypadki zatrucia płynem z e-papierosów, mogące doprowadzić nawet do upośledzenia pamięci, zapalenia oskrzeli i poparzenia. Przywołuje też wyniki badań Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, które potwierdziły m.in. uszkodzenie tkanek szkodliwymi oparami chemicznymi.

Okazuje się, że w Polsce w internecie znajduje się już mnóstwo porad jak zrobić liquid z marihuany z dodatkiem THC. Niedawno Polaków zabijały dopalacze, a GIS podejrzewa, że teraz ich miejsce zastąpią właśnie elektroniczne papierosy.

Czytaj także