18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

BĘDZIE BUM?

ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE. Sasin się cieszy, więc ATOM łupnie?

24.09.2021  13:47
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. PiS zdradza szczegóły
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. PiS zdradza szczegóły Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER, vlastas/Shutterstock

Polska inwestuje w atom! Jacek Sasin ogłosił, że w kraju w końcu stanie pierwsza elektrownia jądrowa. Minister klimatu Michał Kurtyka zdradza szczegóły.

W Polsce w końcu stanie pierwsza elektrownia jądrowa. Choć plany wybudowania podobnego obiektu prowadzone są od wielu lat, ciągle nie było wystarczająco dużo chęci, środków czy inwestorów. Teraz wszystko ma się zmienić i już niedługo dowiemy się ponoć, gdzie i kiedy elektrownia wyrośnie. Problem tylko w tym, że wesołą nowinę ogłosił światu Jacek Sasin, a jak Jacek Sasin coś ogłasza, to później... Później wszystko diabli biorą.

To historyczny moment. Narodowy champion KGHM  jako pierwszy inwestuje w rozwój energetyki jądrowej. Dzięki współpracy z NuScale Power, w Polsce powstanie instalacja nuklearna, największa tego typu na świecie

- zapowiedział polityk w czwartek. A teraz wszyscy się śmieją, że albo elektrownia nigdy nie powstanie, albo zostanie wybudowana, a później wybuchnie.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Prace przyspieszają

Tymczasem rewelacje Jacka Sasina potwierdza w piątek minister klimatu Michał Kurtyka. Polityk zapowiada, że już w połowie 2022 roku poznamy dokładne plany budowy, w tym kto, gdzie i kiedy elektrownię postawi. Zanim jednak Polacy poznają szczegóły, za realizację planu bierze się specjalny zespół.

Jest taka intencja stron, została potwierdzona w postaci umowy międzynarodowej, która daje nam 18 miesięcy na pogłębioną pracę w obszarze finansowym i technicznym. To są bardzo złożone kwestie, wczoraj i przedwczoraj rozmawialiśmy długo z panią sekretarz Jennifer Granholm. Odnotowaliśmy postęp, ale to jest proces, który rządzi się swoim kalendarzem. W połowie przyszłego roku będziemy mieć konkrety

- powiedział Michał Kurtyka w Polsat News.

Umowa ws. budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce została podpisana z USA już w lutym 2021 roku. Na jej mocy obie strony przygotują dokładne plany finansowania energetyki jądrowej. Na ich podstawie polski rząd zdecyduje, w jakiej technologii postawimy swoją pierwszą elektrownię i z kim ostatecznie nawiążemy współpracę.

Polska negocjacje ws. pierwszej elektrowni prowadzi nie tylko z USA - trwają rozmowy z Francją i Koreą Południową. Według wstępnych założeń do 2033 roku uruchomiony ma zostać pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą włączane co dwa-trzy lata. Budowa całości ma się zakończyć do 2040 roku, a powstać ma sześć bloków o mocy do 9 GW.

Czytaj także
Przeczytaj więcej