18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Paskudne owady

Egzotyczne kleszcze atakują. Polska padła ofiarą pajęczaków

22.06.2020  17:24
Egzotyczne kleszcze atakują. Polska padła ofiarą pajęczaków
Egzotyczne kleszcze atakują. Polska padła ofiarą pajęczaków Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Egzotyczne kleszcze zalewają Polskę. Ciepła zima sprawiła, że w tym roku czeka nas nie lada problem, nie tylko z naszymi rodzimymi pajęczakami. Lato będzie bardzo, bardzo niebezpieczne. Lepiej na siebie uważać. 

Egzotyczne kleszcze dotarły do Polski. Ciepła zima przyczyniła się do tego, że pajęczaki nie wyginęły. W związku z tym w tegoroczne lato będzie prawdziwy wysyp tego gatunku stworzeń. To uprzykrzy nam życie.

Niestety, jakby mało nam było problemów na naszej własnej ziemi, do Europy przybyły także... egzotyczne kleszcze! Zaczęły inwazję - jedyne, co nas pociesza, to fakt, że są na tyle charakterystyczne iż można je z łatwością poznać.

Egzotyczne kleszcze dotarły do Polski

Egzotyczne kleszcze są pręgowane, pomarańczowo-żółte i mają ponad dwa centymetry długości. Niestety, podobnie jak znane nam kleszcze - przyczyniają się do przenoszenia groźnych chorób. Roznoszą m.in. niebezpieczną gorączkę.

Egzotyczne kleszcze pochodzą z Afryki, ale zmiany klimatyczne sprawiły, że skierowały się do innych części świata. Niestety, osoba przez nie ukąszona może zapaść na gorączkę krwotoczną, a ta często jest przyczyną zgonu zakażonego.

Wiadomo już, że egzotyczne kleszcze mogą być na Lubelszczyźnie. Z tej przyczyny specjaliści apelują do obywateli o szczególną ostrożność.

Gdy idziemy na spacer do lasu, czy nad rzekę, zakładajmy ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz szczelne buty. Po powrocie sprawdzajmy swoje ciało, szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cienka i naturalnie ciepła: pod kolanami, w pachwinach, wokół piersi, brzucha i szyi. Gdy zauważymy kleszcza, nie wpadajmy w panikę. Możemy go usunąć sami np. przy pomocy specjalnej karty. Insekta trzeba uchwycić za głowę i pociągając odczepić od skóry, nie wyciskając zawartości jego trzewi. Jeśli wokół ugryzienia pojawi się obrączkowy rumień, trzeba zgłosić się do lekarza. Nie lekceważmy tego, bo kleszcze powodują groźną chorobę – boreliozę

- mówi dr Wróblewski, lekarz z Wrocławia, w rozmowie z Super Expressem.

Nasze zdrowie jest najważniejsze, dlatego starajmy się zawsze o nie dbać.

Przeczytaj więcej
Komentarze