18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Coś dla seniorów

Emeryci będą zarabiać więcej. Nowe przepisy

Kamil Kacperski
29.05.2020  10:43
Emeryci będą zarabiać więcej. Nowe przepisy
Emeryci będą zarabiać więcej. Nowe przepisy Fot: shutterstock.com

Emeryci i renciści mogli pracować, nawet jeśli pobierali już świadczenie z ZUS. Niestety, czasami oznaczało to, że pobieranie pensji zmniejszało emeryturę. Teraz ma się to nieco zmienić.

- Dobre wieści dla emerytów i rencistów. Od czerwca będą mogli zarobić więcej – poinformował ZUS. Już od 1 czerwca zmienią się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, a także rencistów. Progi będą wyższe, ponieważ od teraz będą zależne od przeciętnego wynagrodzenia Polaków. To oznacza, że seniorzy będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń. 

Emeryci będą mogli zarobić więcej od 1 czerwca

Bez ograniczeń będą mogli dorobić natomiast niektórzy renciści. Chodzi głównie o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych.

W jaki sposób zmniejszana będzie emerytura dla tzw. wcześniejszych emerytów? ZUS tłumaczy, że zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 czerwca kwota ta wyniesie 3732,10 zł.

Co istotne, gdy emeryt zarobi równowartość 130 procent przeciętnego wynagrodzenia (czyli ponad 6931,00 złotych), wypłata emerytury zostanie zawieszona. W przypadku renty socjalnej nieprzekraczalna kwota wynosi 3732,10 zł przychodu - powyżej tego nie będziecie otrzymywali już renty.

Dorabiający emeryci, którzy zarabiają więcej niż 3732,10 ale mniej niż 6931,00 złotych otrzymają natomiast emeryturę niższą o kwotę przekroczenia tego limitu (czyli np. jeżeli zarabiacie 4000 tysiące złotych, to kwota emerytury zostanie obniżona o 267,90). Świadczenie nie zostanie jednak zmniejszone o więcej niż 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Czytaj także
Przeczytaj więcej