Walka z epidemią

Wielki mur w Polsce! Odgrodzą całe województwo przed wirusem!

Wojciech Kozicki
07.09.2020  13:50
Epidemia ASF w Polsce - płot zatrzyma zakażone dziki i świnie?
Epidemia ASF w Polsce - płot zatrzyma zakażone dziki i świnie? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Koronawirus nie jedynie epidemia w Polsce. Kraj dręczy też epidemia ASF, a afrykański pomór świń zmusił władze do szokujących decyzji. Gigantyczny płot odgrodzi całe województwo świętokrzyskie i zatrzyma chore dziki. Mur Donalda Trumpa to przy tym pikuś?

Dziki z ASF w Polsce to coraz większe zagrożenie. Jak zatrzymać afrykański pomór świń na terenie naszego kraju? Onet ujawnia, że na granicy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego pojawi się specjalne ogrodzenie z siatki. Projekt zakłada, że ma mieć ponad 100 kilometrów!

Media przypominają, że znaczna część województwa podkarpackiego jest w strefie czerwonej, a więc występuje tam wysokie ryzyko zakażenia ASF. Kolejne ogniska choroby pojawiły się w okolicach Annopola i Tarnobrzega. Groźna i zaraźliwa choroba trzody chlewnej się rozprzestrzenia, a dzików nie zatrzyma nawet Wisła, bo dziki świetnie pływają. A może zatrzyma je wyciek ścieków z Czajków? Wisła jest tak skażona i zanieczyszczona, że nawet poczuje obrzydzenie przed wejściem do wody.

ASF, województwo świętokrzyskie i specjalne ogrodzenie

Budowa super ogrodzenia zacznie się już w połowie września i zostanie zakończona w październiku. Władze zapewniają, że będzie to konstrukcja wytrzymała i wkopana na metr w ziemię, więc nie sforsuje jej nawet rozpędzony dzik.

Budowa ogrodzenia zostanie zlecona przez Lasy Państwowe  specjalnej jednostce. Cały projekt zostanie również sfinansowany przez Lasy Państwowe, ale koszty są jeszcze nieznane. Służby tłumaczą, że to i tak oszczędności, bo gdy ASF uderzy w regionalnych hodowców trzody chlewnej, będzie to finansowa masakra. Konieczne byłoby również zakazanie hodowli na kilka lat.

Podkarpacie buduje takie ogrodzenie u siebie w północnej części, my się dołączymy jak wchodzi do nas kolej do drogi, która biegnie wzdłuż Wisły. Potem będzie biegło w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79 Kraków – Sandomierz i dalej, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777 Sandomierz – Zawichost, aż na północ, gdzie odgrodzimy się po części od województwa mazowieckiego – wyjaśnia wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak. (Onet.pl)

 

Czytaj także