18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

lockdown?

CZERWONA STREFA W CAŁEJ POLSCE! Drastyczne ograniczenia

Emilia Waszczuk
21.10.2020  10:07
Strefa czerwona w całej Polsce. Nowe ograniczenia
Strefa czerwona w całej Polsce. Nowe ograniczenia Fot: ŁUKASZ SZELĄG/REPORTER

Pandemia koronawirusa wymusi na rządzących drastyczne kroki? Rząd szykuje się na najgorsze i planuje wprowadzenie w calutkiej Polsce najostrzejszych restrykcji. Strefa czerwona obejmie cały kraj.

Od ostatniej soboty w strefie czerwonej - czyli objętej największymi obostzeniami - znajdują się aż 152 powiaty. Cała reszta kraju to strefa żółta. To jednak za chwilę może się zmienić. Prezes PiS Jarosław Kaczyński już publicznie grozi wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej a kolejni politycy partii szykują obywateli do ponownego zamrożenia gospodarki. Co nas czeka?

Kolejne ograniczenia w walce z koronawirusem

Jak donosi Onet, rząd szykuje się na najgorsze - politycy w końcu zauważyli, że ich dotychczasowe działania (lub raczej brak działań) nie przyniosły zamierzonych efektów i pandemia koronawirusa SARS-COV-2 wymknęła się spod kontroli. Stąd też plany kolejnych ograniczeń, a nawet objęcia całego kraju czerwoną strefą.

Prawdopodobnie już w czwartek przedstawiciele rządu (najpewniej tradycyjnie - premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski) ogłoszą nowe restrykcje, które obowiązywać zaczną od soboty lub przyszłego tygodnia. Wśród nich znaleźć ma się między innymi zmiana dotycząca zgromadzeń - rząd chce jeszcze bardziej ograniczyć liczbę osób gromadzących się w jednym miejscu (w tej chwili to 10 osób w strefie czerwonej i do 25 w żółtej).

Onet donosi także, że rząd podejmuje się dość ryzykownego, choć potrzebnego kroku - restrykcji w kościołach, co ponownie może spotkać się z protestem księży. Politycy chcieliby podobno mocno ograniczyć liczbę wiernych gromadzących się w świątyniach. Debatują także o całkowitym zamknięciu podstawówek i przedszkoli.

Lockdown w Polsce? Powolne zamrażanie gospodarki

Rząd w odpowiedzi na rosnącą liczbę nowych przypadków zakażeń już zaczął budowę szpitala polowego w Warszawie, ma też ponoć listę adresów dla podobnych placówek we wszystkich województwach. Poza łóżkami potrzebny jest jednak także personel, więc politycy próbują zmienić prawo by móc powoływać lekarzy do walki z COVID-19, a także apelują o dobrowolne zgłaszanie się do pomocy.

Nie wystarczy jednak jedynie leczyć, koniecznie trzeba zapobiegać, a temu mają służyć ograniczenia. Rząd już planuje, które gałęzie gospodarki zamrażać i w jakiej kolejności. Jeśli będzie trzeba, wprowadzą niemal całkowity lockdown, jednak nie tak drastyczny jak wiosną.

Przeczytaj więcej
Komentarze