Odważne posunięcie

Episkopat popiera szczepionki. Mogą powstawać z martwych płodów

28.12.2020  15:47
Płodowe szczepionki nie będą zakazane przez Kościół
Płodowe szczepionki nie będą zakazane przez Kościół Fot: Puttipong Klinklai/Shutterstock

W poniedziałek odbyła się konferencja ekspertów Episkopatu Polski dotycząca szczepień przeciwko COVID-19. Na spotkaniu stanowiskiem w tej sprawie podzielili się członkowie zespołu ekspertów do spraw bioetycznych. Zdaniem kościelnych władz osoby przeciwne aborcji nie ponoszą odpowiedzialności za zastosowanie preparatu z ludzkim materiałem biologicznym.

Biskup prof. Jacek Grzybowski podczas poniedziałkowego przemówienia podkreślił, że Episkopat Polski podziela stanowisko przedstawione przez Watykan. Katolicy nie popełnią niemoralnego czynu, korzystając ze szczepionek, które nie spełniają norm etycznych.

A zatem jeśli nie ma innej możliwości, nie są dostępne inne szczepionki, które nie budzą moralnych zastrzeżeń, ktoś kto ich używa nie popełnia czynu niemoralnego, natomiast musi być wiadoma jego negatywna opinia i sprzeciw wobec tej praktyki, które w firmach farmaceutycznych, w firmach produkujących medykamenty może występować.  Korzystanie z niegodziwie wyprodukowanych szczepionek nie może być zatem - wyraźnie to podkreślamy - utożsamiane z akceptacją dla aborcji - oświadczył profesor.

Nie wiadomo skąd pojawił się pomysł sugerujący wytwarzanie szczepionek z martwych płodów, lecz nawet gdyby na rynku pojawiły się płodowe specyfiki, prawdziwy Polak katolik może bez żadnych obaw skorzystać ze wspomnianego preparatu.

Biskupi zachęcają do szczepień

Kościelni eksperci odnieśli się także do rzekomych skutków ubocznych, jakie mogą powodować szczepionki. Zdaniem zespołu nie ma żadnych naukowych doniesień, które mogą sugerować, że nowe preparaty mogą na przykład modyfikować materiał genetyczny człowieka.

Biskup Jacek Grzybowski oficjalnie poinformował, że planuje przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Takie same deklaracje zdaniem rzecznika prasowego Episkopatu Polski złożył arcybiskup Stanisław Budzik oraz kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj także