18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

[*]

Nie żyje Ewa Demarczyk. Wybitna piosenkarka miała 79 lat

Emilia Waszczuk
15.08.2020  13:57
Ewa Demarczyk nie żyje
Ewa Demarczyk nie żyje Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Smutna wiadomość. Nie żyje Ewa Demarczyk, nazywana "Czarnym Aniołem" polskiej piosenki. Odeszła w piątek w wieku 79 lat.

Wybitna polska piosenkarka, znana z takich utworów jak "Grande Valse Brillante", "Karuzela z Madonnami" czy "Rebeka", nigdy już nie zachwyci nas swym pięknym głosem. Ewa Demarczyk zmarła w piątek 14 sierpnia wieczorem, miała 79 lat.

Informację o śmierci piosenkarki potwierdził w rozmowie z PAP Witold Wnuk, dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami.

Ewa Demarczyk - Czarny Anioł piosenki

Urodzona w 1941 roku Ewa Demarczyk w dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie, później zainteresowała się kabaretem. Debiutowała na deskach "Cyrulika" kabaretu Akademii Medycznej w Krakowie w 1961 roku.

Występy w "Cyruliku" przyniosły jej niejaką popularność, dzięki czemu już w 1962 roku po raz pierwszy pojawiła się w Piwnicy Pod Baranami. Trafiła tam dzięki zafascynowanym jej talentem Zygmuntowi Koniecznemu i Piotrowi Skrzyneckiemu. Demarczyk szybko zawładnęła sceną i stała się największą gwiazdą "Piwnicy".

W 1963 roku Ewa Demarczyk wystąpiła na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie publiczność zachwyciła piosenkami "Karuzela z Madonnami", "Czarne anioły" i "Taki pejzaż". Doceniła ją zarówno publiczność, jak i krytycy - otrzymała nagrodę festiwalu i jeszcze tego samego roku wydała swój pierwszy singiel. Rok później otrzymała nagrodę za występ na festiwalu w Sopocie - zaśpiewała piosenkę "Grande Valse Brillante".

Jej głosem zachwycił się między innymi Bruno Coquatrix - właściciel słynnej sali koncertowej Olympia w Paryżu. Na jej deskach Demarczyk pojawiła się już w 1964 roku, porywając Francuzów swym talentem. Niewiele później polska wokalistka występowała już nie tylko we Francji, ale też m.in. w Belgii i Szwajcarii, a nawet w Tokio i Chicago.

W 1972 roku Ewa Demarczyk zakończyła współpracę z Piwnicą Pod Baranami. Dwa lata później wydała swoją drugą płytę z wielkim przebojem "Rebeka". W kolejnych latach poświęcała się głównie licznym koncertom, a w 1985 roku zaczęła prowadzić w Krakowie Teatr Muzyki i Poezji, nazywany Teatrem Ewy Demarczyk. Piosenkarka z czasem zaczęła wycofywać się z życia publicznego. Ostatni koncert zagrała w 1999 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Przeczytaj więcej
Komentarze