18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronaświęta

Lockdown w Boże Narodzenie? Wiceminister zdrowia ostrzega

Emilia Waszczuk
07.12.2020  21:26
Lockdown w Boże Narodzenie? Wiceminister zdrowia ostrzega
Lockdown w Boże Narodzenie? Wiceminister zdrowia ostrzega Fot: Shyntartanya/Shutterstock

Lockdown na Boże Narodzenie? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pisze czarny, pandemiczny scenariusz. Wszystkiemu winni są Polacy na zakupach.

Pandemia wygasa? Codzienne statystyki Ministerstwa Zdrowia dały Polakom nadzieję na pokonanie koronawirusa SARS-COV-2. Ludzie poczuli się pewnie i gdy tylko dostali z powrotem odrobinę wolności, tłumnie ruszyli na zakupy. To może odbić się potężną czkawką.

Centra handlowe otwarte są od tygodnia, w dodatku przez trzy kolejne tygodnie (od ostatniego weekendu) także w niedziele. Przedświąteczny czas zachęca do zakupów, niestety klienci zapomnieli o zagrożeniu i ignorują obostrzenia sanitarne.

Wiceminister zdrowia: fala zakażeń przed świętami

W poniedziałek resort zdrowia poinformował o rekordowo niskiej liczbie nowych zakażeń koronawirusem - tak mało przypadków nie było w Polsce od bardzo dawna. Wieczorem w TVP Info dane te skomentował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zaznaczając, żeby nie cieszyć się przedwcześnie. Wytłumaczył, że niska liczba, to wina weekendu, gdy robi się mniej testów - w kolejnych dniach statystyki znów poszybują.

Waldemar Kraska cieszy się wprawdzie, że sytuacja w Polsce zdaje się stabilizować, ma jednak poważne obawy. Z niepokojem obserwował sytuację w centrach handlowych w Polsce i już wieszczy: tłumne zakupy przyniosą nam kolejną falę zachorowań.

Powinniśmy ciągle zachować w tyle głowy, że epidemia się jeszcze nie skończyła. Przed nami długa walka, dopóki nie będziemy populacyjnie odporni, dopóki nie pojawi się szczepionka. Najlepszym prezentem na te święta nie będą gadżety, które kupujemy w sklepach, tylko to, że będziemy zdrowi i nie zakazimy rodziców czy dziadków - powiedział wiceminister zdrowia.

Sytuacja w centrach handlowych nie napawa optymizmem i może zaowocować kolejnym wzrostem zachorowań za kilkanaście dni - wieszczy.

Jeśli wierzyć prognozom wiceministra, może się okazać, że kolejna fala zakażeń uderzy w Polskę tuż przed świętami Bożego Narodzenia. A to może oznaczać nagłe zaostrzenie restrykcji, a nawet zapowiadany od pewnego czasu zakaz przemieszczania się po Polsce!

Czytaj także