18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wróżbita Pinkas?

Prognoza GIS - kiedy spadek zachorowań na COVID-19?

Wojciech Kozicki
30.09.2020  10:07
Ministerstwo Zdrowia i prognozy - co dalej z COVID-19 w Polsce?
Ministerstwo Zdrowia i prognozy - co dalej z COVID-19 w Polsce? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce to wciąż dramatycznie rosnąca liczba chorych i zmarłych. Tymczasem Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w RMF FM ujawnił jakie są prognozy i kiedy nastąpi spadek liczby zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Kiedy koniec epidemii koronawirusa w Polsce? Tymczasem prezydent Andrzej Duda już ujawnił kiedy to nastąpi. Chyba jednak trochę się przeliczył, bo Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w RMF FM przedstawił całkowicie inne prognozy dla Polski.

Koronawirus i prognozy w Polsce

Pinkas zapowiada, że przez kolejnych kilkanaście dni, codzienna liczba nowych przypadków COVID-19 będzie podobnie wysoka. Później nieco odetchniemy, szykuje się zmniejszenie dziennego przyrostu nowych infekcji. Niestety, liczba chorych wzrośnie w okolicach Bożego Narodzenia, ponieważ ludzie będą migrować i robić świąteczne zakupy. Pinkas uważa, że jego prognoza ma sprawdzalność ok. 90%. Dodał, że GIS zajmuje się głównie "ograniczaniem ryzyka", a polski rząd "ma obowiązek działać nadmiarowo".

Ponowne zamknięcie szkół?

Czy czeka ans zamknięcie szkół? Pinkas podkreśla, że dzieci muszą być socjalizowane, a „w szkołach niczego nie brakuje” i nie stanowią obecnie znaczącego zagrożenia epidemicznego. Co więcej, dzieci nie muszą nosić maseczek w klasie, "bo są jednorodną grupą". Dodał również, że rząd testu obecnie tylko osoby, które mają objawy koronawirusa i nie bada tych, którzy byli na kwarantannie.

Pacjenci izolowani nie muszą mieć badania kontrolnego, zajmujemy się ograniczaniem ryzyka, robimy to z aktualnym stanem wiedzy, ponieważ ona się zmienia, to i strategie się zmieniają. Większość ludzi przechodzi zachorowanie bezobjawowo. Ale mniejszość jest skrajnie zagrożona – powiedział Pinka w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Zagłosuj

Czy nosisz maseczkę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze