18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groźne bakterie!

Ser wycofany ze sprzedaży! Może powodować ropnie mózgu!

Wojciech Kozicki
24.07.2020  09:27
Gis ostrzega, Ser Koryciński zawiera groźne bakterie
Gis ostrzega, Ser Koryciński zawiera groźne bakterie Fot: Pixabay/Hans Braxmeier

Lubicie dojrzewający ser? Macie dzisiaj ochoty na tosty z serem na śniadanie? Miejcie się na baczności, bo do sklepu trafił potencjalnie szkodliwy dla zdrowia produkt. Jak ostrzega GIS, ser koryciński może zawierać zabójcze bakterie listeriozy!

Główny Inspektorat Sanitarny bije na alarm i wycofuje ze sprzedaży ser koryciński producenta „Zarzeccy”. Okazuje się, że wykryto w nim listerię i gronkowce, które mogą wywołać silne zatrucie pokarmowe. Dla bezpieczeństwa ze sklepów wycofano wszystkie rodzaje wspomnianego sera.

Dojrzewający ser koryciński Swojski i groźne bakterie!

Okazuje się, że „Ser Koryciński Swojski” dojrzewający z surowego, pełnego mleka krowiego z orzechami włoskimi o nr partii: 30.06.2020 i z terminem przydatności do spożycia - 30 lipca 2020 jest potencjalnie niebezpieczny. Wykryto Listeria monocytogenes w 2 z 5 pobranych próbek, gronkowców koagulazo-dodatnich w 5 z 5 próbek oraz enterotoksyn gronkowcowych w 1 z 5 próbek produktu. GIS apeluje, by w przypadku wystąpienia objawów choroby typowych dla zatrucia pokarmowego, listeriozy po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.

Dystrybutorem produktu jest Lidl sp. z o.o. sp. k., Jankowice, ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne. Producent to Zarzeccy Sp. z o.o., 16-140 Korycin, Mielniki 19, Wet. Nr Ident. 20117216. Uważajcie na sery z datą produkcji przed dniem 30.06.20 i wszystkie z przedziału 13 – 21.07.2020. Państwowa Inspekcja Sanitarna bezzwłocznie po uzyskaniu dyskwalifikujących partię wyników badań poinformowała dystrybutora produktu – Lidl sp. z o.o. sp. k. oraz Inspekcję Weterynaryjną właściwą do kontroli producenta. Dystrybutor umieścił w sklepach komunikat o wycofaniu kwestionowanej partii z rynku, dodatkowo usunął z półek sklepowych pozostały towar z partii zarówno sprzed 30.06.2020 oraz po 14.07.2020.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce przeprowadził kontrolę w zakładzie wraz z pobieraniem próbek  wymazów środowiskowych. Właściciel zakładu przeprowadził dezynfekcję pomieszczeń zakładowych. Po wznowieniu produkcji sera korycińskiego przez zakład od dnia 13 lipca 2020r., Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce w dniu 15 lipca 2020r. pobrał urzędowe próbki sera korycińskiego naturalnego do badań w kierunku obecności SalmonellaListeria monocytogenes oraz gronkowców chorobotwórczych. W dniu 20 lipca 2020r. z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Białymstoku otrzymano wyniki badań sera, w którym nie stwierdzono obecności Salmonella oraz Listeria monocytogenes, liczba gronkowców chorobotwórczych spełniała wymagania – podaje GiS.

Listerioza - infekcja, objawy i powikłania

Listeriozę u ludzi wywołuje zakażenie szczepem bakterii z gatunku Listeria monocytogenes. Bakterie pokonują barierę błony śluzowej jelita, a infekcja rozpoczyna się zwykle od spożycia skażonego pałeczką pokarmu. Okres inkubacji wynosi zazwyczaj od 11 do 70 dni. W przypadku 5% populacji mówi się o bezobjawowym nosicielstwie.

Listerioza w najczęstrsej formie zakażenia powoduje posocznicę listeriozową. Medonet.pl ostrzega, że może spowodować jednak takie choroby jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W niektórych chorych listerioza przebiega  w postaci zapalenia pnia mózgu lub ropnia mózgu. Może wystąpić również zapalenie wsierdzia wywołane przez L. monocytogenes.

Rzadziej obserwowane postacie kliniczne listeriozy:

  • zakażenia miejscowe - zapalenie spojówek,
  • zakażenia skóry,
  • zapalenia węzłów chłonnych,
  • zapalenia płuc, stawów, szpiku i kości,
  • zapalenia osierdzia i mięśnia sercowego,
  • zapalenie gałki ocznej,
  • zakażenia żołądkowo-jelitowe.

 

Pomimo obecności L. monocytogenes w środowisku człowieka zapadalność na listeriozę jest niska i wynosi około 0,7 zachorowań na 100 000 osób. Ryzyko zachorowania wzrasta 3-krotnie u osób po 70. roku życia, jest 17-krotnie wyższe u kobiet w ciąży i aż 100-200 razy większe wśród chorych z AIDS niż w populacji ogólnej. W ostatnich latach w Polsce zgłaszanych jest 30-40 zachorowań rocznie. Liczba ta znacząco odbiega od przedstawionych powyżej danych epidemiologicznych, co może być skutkiem niedostatecznego rozpoznawania lub niskiej zgłaszalności leczonych w naszym kraju przypadków – podaje Medonet.pl

GiS ostrzega, ten ser dojrzewający może być szkodliwy dla zdrowia
GiS ostrzega, ten ser dojrzewający może być szkodliwy dla zdrowia Fot: Główny Inspektorat Sanitarny

 

Przeczytaj więcej
Komentarze