18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Zabij księdza"

Zniszczyli krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu

Wojciech Kozicki
01.11.2020  13:42
Profanacja krzyża w Gdańsku - prezydent Dulkiewicz komentuje
Profanacja krzyża w Gdańsku - prezydent Dulkiewicz komentuje Fot: Przemek Swiderski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Protesty w Polsce trwają, a tymczasem na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie doszło do profanacji krzyża. Pojawiły się na nim hasła związane z protestami. Głos w sprawie zabrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Protesty w Polsce trwają, a kilka dni temu Marta Lempart w wywiadzie w Radiu ZET odpowiedziała, że „trzeba” niszczyć kościoły i zakłócać msze. Czy tym samym prowokuje wandali? Jak podaje Wirtualna Polska, zniszczono krzyż na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Na jednej stronie białą farbą wandale pomalowali napisy: "Piekło kobiet" i "Zabij księdza", a z drugiej namalowane obraźliwe hasła pod adresem PiS.

Cmentarz Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku - kto zniszczył krzyż?

Karina Kamińska z gdańskiej komendy w rozmowie z "Radiem Gdańsk" potwierdziła, że sprawą zajmuje się już policja, a na cmentarzu działa grupa dochodzeniowo-śledcza. Informację o profanacji krzyża potwierdziła także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zapewnia, że zniszczenia zostaną usunięte i przypomina, że nie ma zgody na wandalizm, agresję oraz profanowanie symboli religijnych.

Historyk, publicysta i rzecznik gdańskiego IPN Jan Hlebowicz powiedział, że „granica została przekroczona”. Przypomniał, że to cmentarz-pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w tym błogosławionych księży męczenników Komorowskiego, Góreckiego i Rogaczewskiego"

Z przykrością informujemy, że krzyż na cmentarzu na Zaspie został zniszczony. To miejsce pochówku m.in. obrońców Poczty Polskiej, polskich kolejarzy i ponad 20 tys. Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej – oświadczyła Aleksandra Dulkiewicz.

Przeczytaj więcej
Komentarze