18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

trzepnie po kieszeni

Gigantyczne kary za brak maseczki. Rząd podniósł mandaty!

Emilia Waszczuk
01.12.2020  16:52
Ogromne kary za brak maseczki. Rząd zwiększył mandaty
Ogromne kary za brak maseczki. Rząd zwiększył mandaty Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Skarbonka świeci pustkami, więc rząd szuka pieniędzy? Politycy po cichu podnieśli kwotę mandatów za brak maseczki na twarzy. Kara jest drastyczna.

Nosisz maseczkę? Jeśli nie, to lepiej zacznij. Dotąd każdy, komu nie podobały się obostrzenia sanitarne, wywołane pandemią koronawirusa, mógł zasłonić się prawem - żadna ustawa nie nakazywała obywatelom osłaniania ust i nosa. Teraz jednak wszystko się zmieniło i policja może młócić mandaty jak żyto.

Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej został wpisany do ustawy, a tę w pośpiechu podpisał Andrzej Duda. I choć wiadomo było, że zapis ten się tam znajdzie, nikt nie mówił, że niesie ze sobą pewne nowości...

Gigantyczne mandaty za łamanie obostrzeń

Nowości te, to między innymi nakaz zasłaniania ust i nosa w pracy, jeśli nie jesteśmy w pomieszczeniu sami. Ale to nie koniec. Nagle okazuje się, że podskoczyły kwoty mandatów za łamanie obostrzeń.

Dotąd osobom, które nie miały maseczki, groził mandat w wysokości 500 złotych. Jeśli nie zgadzaliśmy się na zapłacenie tej kwoty, policja kierowała sprawę do sanepidu, a ten mógł zażądać nawet 30 tysięcy złotych kary! Teraz politycy przemycili w ustawie covidowej nową kwotę mandatu - dotychczasowe 500 złotych zostało podwojone.

Jeśli więc bez maseczki (lub w maseczce źle założonej) spotkamy policjanta, możemy zacząć żegnać się z tysiącem polskich złotych! Co więcej, z pieniędzmi łatwo pożegnać się mogą rodzice - to oni będą bowiem odpowiadać za przyłapane bez maseczek dzieci. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki już zapowiedział kolejne policyjne łapanki. Ruszą w weekend.

Czytaj także
Przeczytaj więcej